| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć w księgach umowę na obsługę serwisową wykonywaną w Polsce na rzecz unijnego kontrahenta

Jak ująć w księgach umowę na obsługę serwisową wykonywaną w Polsce na rzecz unijnego kontrahenta

Nasza spółka z o.o. zawarła z kontrahentem z Hiszpanii umowę na obsługę serwisową. Umowa dotyczy napraw dokonywanych w ramach udzielonej gwarancji na urządzenia sprzedawane w Polsce przez hiszpańskiego kontrahenta. Za wykonane w danym miesiącu usługi spółka będzie wystawiać fakturę w euro. Kontrahent podał nam swój hiszpański numer NIP. Gdzie znajduje się miejsce świadczenia tej usługi dla celów VAT?

Potwierdzenie prawidłowości zaprezentowanego stanowiska odnajdujemy m.in. w postanowieniu Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów z 28 listopada 2006 r. (sygn. 1433/NG/GV/443-108/2006/LŚ).

W obecnie obowiązującym stanie prawnym fakturę wystawioną w walucie obcej przeliczamy:

• dla celów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 12 ust. 2 updop),

• dla celów VAT - według kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury (w sytuacji gdy faktura została wystawiona w obowiązującym terminie), a jeżeli tego dnia kurs nie został jeszcze wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Gdy faktura nie zostanie wystawiona w obowiązującym terminie, przeliczenia należy dokonać według kursu średniego NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego (§ 37 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT).

Aby uniknąć kłopotliwego w praktyce stosowania dwóch różnych kursów walut, można określić w polityce rachunkowości, że faktury są wystawiane do godz. 12 (przed ogłoszeniem kursu średniego NBP na dany dzień). Zapis ten umożliwi zastosowanie jednolitego kursu dla celów VAT i podatku dochodowego.

Należy również pamiętać o zachowaniu wymogu formalnego określonego w § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Przepis ten nakazuje, by kwota VAT na fakturze była wyrażona w walucie polskiej.

Przeliczenia otrzymanej zapłaty dokonujemy według kursu kupna banku obsługującego jednostkę z dnia otrzymania wpłaty.

PRZYKŁAD

15 września spółka wystawiła na rzecz kontrahenta z Hiszpanii fakturę w wysokości brutto 6466,00 euro (5300,00 netto + 1166,00 VAT) w związku z wykonanymi naprawami gwarancyjnymi. Kurs średni NBP z 14 września wynosił 3,84 PLN/EUR. Ponieważ zgodnie z zapisami polityki rachunkowości faktury wystawiane są do południa, ten sam kurs został zastosowany również dla celów VAT. Kontrahent dokonał zapłaty za fakturę 16 października. Kurs kupna banku obsługującego jednostkę wynosił w tym dniu 3,75 PLN/EUR.

Księgowania:

1. Faktura za sprzedane usługi (wartość w euro przeliczona według kursu 3,84 PLN/EUR):

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Usługi prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK