| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Jak ująć w księgach umowę na obsługę serwisową wykonywaną w Polsce na rzecz unijnego kontrahenta

Jak ująć w księgach umowę na obsługę serwisową wykonywaną w Polsce na rzecz unijnego kontrahenta

Nasza spółka z o.o. zawarła z kontrahentem z Hiszpanii umowę na obsługę serwisową. Umowa dotyczy napraw dokonywanych w ramach udzielonej gwarancji na urządzenia sprzedawane w Polsce przez hiszpańskiego kontrahenta. Za wykonane w danym miesiącu usługi spółka będzie wystawiać fakturę w euro. Kontrahent podał nam swój hiszpański numer NIP. Gdzie znajduje się miejsce świadczenia tej usługi dla celów VAT?

Potwierdzenie prawidłowości zaprezentowanego stanowiska odnajdujemy m.in. w postanowieniu Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów z 28 listopada 2006 r. (sygn. 1433/NG/GV/443-108/2006/LŚ).

W obecnie obowiązującym stanie prawnym fakturę wystawioną w walucie obcej przeliczamy:

• dla celów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - według kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (art. 12 ust. 2 updop),

• dla celów VAT - według kursu średniego NBP z dnia wystawienia faktury (w sytuacji gdy faktura została wystawiona w obowiązującym terminie), a jeżeli tego dnia kurs nie został jeszcze wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony. Gdy faktura nie zostanie wystawiona w obowiązującym terminie, przeliczenia należy dokonać według kursu średniego NBP z dnia powstania obowiązku podatkowego (§ 37 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o VAT).

Aby uniknąć kłopotliwego w praktyce stosowania dwóch różnych kursów walut, można określić w polityce rachunkowości, że faktury są wystawiane do godz. 12 (przed ogłoszeniem kursu średniego NBP na dany dzień). Zapis ten umożliwi zastosowanie jednolitego kursu dla celów VAT i podatku dochodowego.

Należy również pamiętać o zachowaniu wymogu formalnego określonego w § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Przepis ten nakazuje, by kwota VAT na fakturze była wyrażona w walucie polskiej.

Przeliczenia otrzymanej zapłaty dokonujemy według kursu kupna banku obsługującego jednostkę z dnia otrzymania wpłaty.

PRZYKŁAD

15 września spółka wystawiła na rzecz kontrahenta z Hiszpanii fakturę w wysokości brutto 6466,00 euro (5300,00 netto + 1166,00 VAT) w związku z wykonanymi naprawami gwarancyjnymi. Kurs średni NBP z 14 września wynosił 3,84 PLN/EUR. Ponieważ zgodnie z zapisami polityki rachunkowości faktury wystawiane są do południa, ten sam kurs został zastosowany również dla celów VAT. Kontrahent dokonał zapłaty za fakturę 16 października. Kurs kupna banku obsługującego jednostkę wynosił w tym dniu 3,75 PLN/EUR.

Księgowania:

1. Faktura za sprzedane usługi (wartość w euro przeliczona według kursu 3,84 PLN/EUR):

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Księgowego

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK