| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Księgi rachunkowe > Nieodliczony VAT od samochodu może być kosztem podatkowym

Nieodliczony VAT od samochodu może być kosztem podatkowym

Firma użytkująca samochód osobowy na podstawie umowy leasingu operacyjnego odlicza 50 proc. VAT naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe. Czy pozostała nieodliczona część podatku VAT może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli samochód jest wykorzystywany również do celów prywatnych?

Analizując powyższą interpretację, należałoby uznać, że obowiązek ponoszenia kosztów rat leasingowych spoczywa na podatniku niezależnie od tego, czy leasingowany samochód wykorzystywany jest wyłącznie do celów służbowych, czy również do celów prywatnych, np. pracowników. Dlatego zasadne byłoby twierdzenie, że zarówno raty leasingowe, jak i niepodlegający odliczeniu VAT naliczony mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów. Podobne stanowisko znajdziemy w interpretacji indywidualnej dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 23 maja 2012 r., nr ILPB3/423-71/12-4/MM, który stwierdził, że „(...) w sytuacji, gdy samochód służbowy jest wykorzystywany zarówno w związku z działalnością gospodarczą spółki, tj. dla celów służbowych, jak i dla celów prywatnych jej pracowników, koszty związane z uiszczaniem rat leasingowych są kosztem uzyskania przychodów spółki (...)”.

Takie stanowisko organów podatkowych nie każe ustalać, jaka część raty leasingowej przypada proporcjonalnie na używanie samochodu do celów prywatnych i nie nakazuje wyłączać tej części raty z kosztów uzyskania przychodów.

PRZYKŁAD

Leasing

Spółka zawarła w kwietniu 2015 r. umowę leasingu samochodu osobowego. Dla celów podatkowych jest to leasing operacyjny. Samochód osobowy jest użytkowany do celów firmowych i prywatnych. Jednostka ma prawo do odliczenia 50 proc. podatku VAT. Miesięczna rata leasingowa wynosi 1230 zł brutto (w tym 230 zł podatek VAT). Spółka ewidencjonuje koszty tylko na kontach zespołu 4.

infoRgrafika

Objaśnienia:

1. Faktura za ratę miesięcznego czynszu leasingowego otrzymana w maju 2015 r.:

a) wartość brutto kwota 1230 zł: strona Ma konto Rozrachunki z dostawcami;

b) podlegający odliczeniu VAT (230 zł x 50 proc.) kwota 115 zł: strona Wn konto VAT naliczony;

c) wartość netto faktury oraz niepodlegający odliczeniu VAT:

1000 zł + 115 zł (230 zł x 50 proc.) : strona Wn konto Rozliczenie zakupu;

2. PK – rozliczenie zakupu rata leasingowa kwota 1115 zł: strona Wn konto Usługi obce oraz strona Ma konto Rozliczenie zakupu.

VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.


Halina Zabrocka

specjalistka z zakresu rachunkowości


Podstawa prawna:

Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

IMPEL Business Solutions Sp. z o.o.

Obsługa księgowa, doradztwo podatkowe, kadry i płace

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK