zamknij okno Następny artykuł

Czym są wystąpienia pokontrolne i jak z nimi postępować

Infor.pl Księgowość

Znajdujesz się: Księgowość » Rachunkowość » Księgi rachunkowe » Rachunkowość

Jak rozliczać dokumenty SAD w pkpir

Ostatnia aktualizacja: 2008-05-12
Autor: Leszek Porowski
Źródło: Monitor Księgowego nr 9 z dnia 2008-05-05

Towar handlowy jest kupowany w USA i na podstawie SAD wprowadzam do kolumny 10 pkpir wartość netto + cło. Czy powinnam wyliczać wartość towaru z dokumentu zakupu z USA i księgować w kolumnie 10, a cło księgować w kolumnie 11? Zapłata za towar następuje przelewem przed zakupem. Czy trzeba wyliczać różnice kursowe? A jeżeli tak, to w jaki sposób?


rada

Czytelniczka powinna księgować do pkpir zakup towarów handlowych dokonany od kontrahenta amerykańskiego na podstawie dokumentu sprzedaży, który ten kontrahent wystawił. Natomiast w momencie odprawienia towaru, cło, które wynikło z dokumentu importowego SAD, powinna zaksięgować również do kolumny 10 pkpir. Jeżeli Czytelniczka za towar zapłaciła wcześniej lub później niż kontrahent wystawił fakturę, nie powstanie u Czytelniczki różnica kursowa.

uzasadnienie

Kolumna 10 pkpir przeznaczona jest do wpisywania zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Wskazanie takie jest zawarte w pkt 10 objaśnień do pkpir stanowiącej załącznik nr 1 do rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir. Ujęcia zakupionych materiałów i towarów handlowych należy dokonywać w pkpir zasadniczo w dniu poniesienia kosztu, ale najpóźniej przed przekazaniem do magazynu, przerobu lub sprzedaży. Dniem poniesienia kosztu jest dzień wystawienia faktury, rachunku lub innego dokumentu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b updof). Oznacza to, że zakupy towarów handlowych od kontrahenta amerykańskiego powinny być zaksięgowane z datą, z jaką został wystawiony dokument sprzedaży przez kontrahenta amerykańskiego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której towar został otrzymamy wcześniej niż dokument sprzedaży od kontrahenta amerykańskiego. Wtedy należy sporządzić opis towaru i zastosować postępowanie wskazane w § 16 rozporządzenia w sprawie prowadzenia pkpir.

Po dokonaniu odprawy zakupionego towaru Czytelniczka będzie dysponowała dokumentem SAD importowym. Na podstawie tego dokumentu i pod datą jego sporządzenia powinna zaksięgować w kolumnie 10 pkpir wykazane w tym dokumencie cło.

Takie postępowanie jest zasadne, pomimo że płacone cło nie jest zapłatą za towar kontrahenta amerykańskiego. Cło to jest jednak nierozerwalnie związane z zaimportowanym towarem, w sposób bezpośredni wpływając na jego cenę. Co więcej, dokonując spisu z natury, na przykład na koniec roku podatkowego, i wyceniając poszczególne towary handlowe do tego spisu, Czytelniczka powinna w cenie zakupu towarów uwzględnić zapłacone za nie cło.

WAŻNE!

Dokonując spisu z natury, na przykład na koniec roku podatkowego, i wyceniając poszczególne towary handlowe w cenie zakupu towarów, należy uwzględnić zapłacone za nie cło.

Należy również stwierdzić, że u Czytelniczki, która dokonuje przedpłaty za zakupiony towar, nie powstanie różnica kursowa. Przypomnijmy, że różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe lub koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe (art. 24c updof).



Strona
1
2
3 »

Chcesz otrzymywać najnowsze
informacje na ten temat?

Najnowsze komentarze:

  • avatar

    rvsh 2011-07-22 18:15

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    Tu chyba chodzi o to, że wpis do KPIR następuje po rzeczywistym kursie, a nie po kursie NBP jeśli wszystko odbywa się w obrębie jednego miesiąca.

  • avatar

    adam 2010-08-19 07:50

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    Kurs NBP jest zawsze inny niż kurs, po którym zakupiony jest towar więc różnice kursowe zawsze muszą być rozliczone. Początek artykułu dobrze się zapowiadał, ale w efekcie wprowadza ludzi w błąd.

  • avatar

    Bonzoq 2010-07-23 16:29

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    Pytalem w informacji podatkowej i roznice kursowe nalezy rozliczyc nawet jesli zaplata wystapila wczesniej niz wystawiono fakture. W artykule jest blad. Mozna sie nawet posilkowac ustawa i nie ma tam mowy o czyms takim jak nieksiegowanie roznic kursowych w/w przypadku.

  • avatar

    meg 2010-05-06 22:32

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    przepraszam, niechcący puściłam 2 razy

  • avatar

    meg 2010-05-06 22:31

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    W US poinformowano mnie, że koniecznie muszę rozliczyć różnice kursowe. Za towar zapłaciłam przed wystawieniem faktury :S Czy jest jakieś rozporządzenie, do którego można się odnieść jeśli chodzi o rozliczanie różnic kursowych? Pierwszy raz słyszę, żeby można je było pominąć, jeśli zapłata jest wcześniejsza niż data widniejąca na fakturze (i zapłata i faktura w tym samym miesiącu)?

Sklep INFOR.PL

Niezbędnik

Pomóż nam lepiej dostosować nasz portal
do Twoich potrzeb. Zaznacz jedną odpowiedź.

Z jakiego programu do prowadzenia księgowości korzystasz?