| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Termin przypisu decyzji

Termin przypisu decyzji

Kiedy należy ująć w księgach rachunkowych jednostki wydawane decyzje - czy w momencie jej wydania, czy w chwili jej doręczenia? Zgodnie z ustawą o rachunkowości, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym, natomiast zgodnie z Ordynacją podatkową i Kodeksem postępowania administracyjnego organ podatkowy administracji publicznej jest związany decyzją od chwili jej doręczenia i wywołuje skutki prawne dopiero w chwili wprowadzenia jej do obrotu prawnego.


Decyzje należy, naszym zdaniem, ująć w postaci przypisów na koncie 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych” w momencie wydania decyzji, a nie w chwili jej doręczenia. Takie postępowanie jest zgodne z uregulowaniami prawa bilansowego i prawa finansów publicznych.

Na przykład, w sytuacji wydania decyzji określającej wysokość podatku od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych, urząd gminy:

1) przypisów i odpisów na kontach podatkowych dokonuje na podstawie rejestru przypisów i odpisów komórki wymiaru urzędu gminy,

2) przypisy i odpisy księguje bezzwłocznie po otrzymaniu takiego rejestru przypisów i odpisów wraz z dokumentacją,

3) po zaksięgowaniu operacji księgowy najczęściej zamieszcza w rejestrze wymiarowym i w rejestrach przypisów i odpisów przy każdej pozycji, numer konta podatkowego,

4) a dopiero, po zaksięgowaniu przypisu lub odpisu, księgowy wysyła podatnikowi przeznaczoną dla niego decyzję administracyjną, na podstawie której dokonał księgowań, a drugi egzemplarz tej decyzji, po potwierdzeniu na nim księgowania, włącza do terminarza,

5) po otrzymaniu potwierdzenia odbioru decyzji przez adresata, księgowy odnotowuje na koncie termin płatności podatku; jeżeli termin płatności wynika z przepisów, odnotowuje datę doręczenia decyzji.

Podstawy prawne

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2006 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 112, poz. 761)

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK