| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Rachunkowość budżetowa > Termin przypisu decyzji

Termin przypisu decyzji

Kiedy należy ująć w księgach rachunkowych jednostki wydawane decyzje - czy w momencie jej wydania, czy w chwili jej doręczenia? Zgodnie z ustawą o rachunkowości, do ksiąg rachunkowych okresu sprawozdawczego należy wprowadzić, w postaci zapisu, każde zdarzenie, które nastąpiło w tym okresie sprawozdawczym, natomiast zgodnie z Ordynacją podatkową i Kodeksem postępowania administracyjnego organ podatkowy administracji publicznej jest związany decyzją od chwili jej doręczenia i wywołuje skutki prawne dopiero w chwili wprowadzenia jej do obrotu prawnego.


Decyzje należy, naszym zdaniem, ująć w postaci przypisów na koncie 221 „Należności z tytułu dochodów budżetowych” w momencie wydania decyzji, a nie w chwili jej doręczenia. Takie postępowanie jest zgodne z uregulowaniami prawa bilansowego i prawa finansów publicznych.

Na przykład, w sytuacji wydania decyzji określającej wysokość podatku od nieruchomości na rok podatkowy od osób fizycznych, urząd gminy:

1) przypisów i odpisów na kontach podatkowych dokonuje na podstawie rejestru przypisów i odpisów komórki wymiaru urzędu gminy,

2) przypisy i odpisy księguje bezzwłocznie po otrzymaniu takiego rejestru przypisów i odpisów wraz z dokumentacją,

3) po zaksięgowaniu operacji księgowy najczęściej zamieszcza w rejestrze wymiarowym i w rejestrach przypisów i odpisów przy każdej pozycji, numer konta podatkowego,

4) a dopiero, po zaksięgowaniu przypisu lub odpisu, księgowy wysyła podatnikowi przeznaczoną dla niego decyzję administracyjną, na podstawie której dokonał księgowań, a drugi egzemplarz tej decyzji, po potwierdzeniu na nim księgowania, włącza do terminarza,

5) po otrzymaniu potwierdzenia odbioru decyzji przez adresata, księgowy odnotowuje na koncie termin płatności podatku; jeżeli termin płatności wynika z przepisów, odnotowuje datę doręczenia decyzji.

Podstawy prawne

• Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694; ost.zm. Dz.U. z 2006 r. Nr 208, poz. 1540)

• Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2006 r. w sprawie zasad rachunkowości i planu kont w zakresie ewidencji podatków, opłat i niepodatkowych należności budżetowych dla organów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego (j.t. Dz.U. z 2006 r. Nr 112, poz. 761)

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Jaworska

Radca prawny   

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK