| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Sprawozdawczość > Sporządzanie sprawozdania finansowego

Sporządzanie sprawozdania finansowego

Jestem członkiem rady nadzorczej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Słyszałem, że zostały wprowadzone zmiany w przepisach o rachunkowości. Czy za sporządzanie i publikację sprawozdań finansowych za 2008 r. będą odpowiadać również rady nadzorcze?

Tak, członkowie rad nadzorczych odpowiadają za sporządzenie sprawozdania finansowego oraz sprawozdania z działalności spółki za rok obrotowy rozpoczynający się w 2008 r.

Już nie tylko kierownik jednostki, ale również członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki będą zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości (art. 4a ust. 1 ustawy). Kierownik jednostki oraz członkowie rady nadzorczej lub innego organu nadzorującego jednostki są zobowiązani do zapewnienia, aby sprawozdanie finansowe oraz sprawozdanie z działalności spełniały wymagania przewidziane w ustawie o rachunkowości. W razie naruszenia tego obowiązku kierownik oraz członkowie rady nadzorczej będą odpowiadać solidarnie wobec spółki za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem.

Członkowie rady nadzorczej będą ponosić również odpowiedzialność karną za sporządzanie sprawozdań niezgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości. Osoba, która wbrew jej przepisom dopuszcza się sporządzenia sprawozdania finansowego niezgodnie z jej przepisami lub zawiera w sprawozdaniu nierzetelne dane podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat dwóch albo obu tym karom łącznie (art. 77 ust. 2).

Nowelizacja ustawy obowiązuje od 1 stycznia 2009 r., a omawiane przepisy mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych oraz sprawozdań z działalności jednostki sporządzanych za rok obrotowy rozpoczynający się w 2008 r.

Karolina Piotrowska

prawnik w kancelarii Gide Loyrette Nouel

PODSTAWA PRAWNA

• art. 4a ust. 1 i 2, art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK