| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Rachunkowość > Zasady ogólne > Czy wspólnoty mieszkaniowe muszą prowadzić księgi rachunkowe

Czy wspólnoty mieszkaniowe muszą prowadzić księgi rachunkowe

Czy wspólnoty mieszkaniowe muszą stosować ustawę o rachunkowości?

RADA

Wspólnoty mieszkaniowe nie mają obowiązku stosować ustawy o rachunkowości (prowadzenia ksiąg rachunkowych). Każda wspólnota mieszkaniowa nieprowadząca działalności gospodarczej musi sama przyjąć (w formie uchwały) zasady ewidencji umożliwiające dostarczanie rzetelnej i przejrzystej informacji w celu rozliczeń z właścicielami.

UZASADNIENIE

Ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (29 ust. 1) wskazuje, że:

Zarząd lub zarządca, któremu zarząd nieruchomością wspólną powierzono (...) jest obowiązany prowadzić dla każdej nieruchomości wspólnej, określoną przez wspólnotę mieszkaniową, ewidencję pozaksięgową kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz zaliczek uiszczanych na pokrycie tych kosztów, a także rozliczeń z innych tytułów na rzecz nieruchomości wspólnej.

Z uwagi na fakt, że ewidencja ta ma charakter ewidencji pozaksięgowej, nie mają do niej zastosowania zarówno przepisy ustawy o rachunkowości, jak i rozporządzeń wykonawczych do ustawy o rachunkowości (w tym rozporządzenia Ministra Finansów z 15 listopada 2001 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej).

Oznacza to, że zasady prowadzenia ewidencji każda wspólnota mieszkaniowa nieprowadząca działalności gospodarczej musi przyjąć sama w drodze uchwały właścicieli. Istotne jest, aby przyjęty przez wspólnotę mieszkaniową system ewidencji umożliwiał rzetelne i przejrzyste rozliczenia z właścicielami oraz dostarczał informacji potrzebnych właścicielom do oceny sytuacji finansowej wspólnoty mieszkaniowej.

• art. 29 ust. 1 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali - j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903; ost.zm. Dz.U. z 2004 r. Nr 141, poz. 1491

Paweł Muż

ekonomista, księgowy

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »