| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Kwalifikacja zdarzeń po dniu bilansowym

Kwalifikacja zdarzeń po dniu bilansowym

Sprawozdanie finansowe za rok 2008 należy sporządzić do 31 marca 2009 r. Nie jest to jednak data ostatecznego zamknięcia ksiąg rachunkowych. Między styczniem a kwietniem, lub później, mogą wystąpić zdarzenia, które również należy uwzględnić w sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok.

• w terminie po zatwierdzeniu - tj. po ostatecznym zamknięciu: jeżeli po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, to ich skutki ujmuje w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym jednostka informacje te otrzymała. Jeżeli w danym roku obrotowym lub przed zatwierdzeniem sprawozdania finansowego za ten rok obrotowy jednostka stwierdziła popełnienie w poprzednich latach obrotowych błędu, w następstwie którego nie można uznać sprawozdania finansowego za rok lub lata poprzednie za spełniające wymagania określone w art. 4 ust. 1, to kwotę korekty spowodowanej usunięciem tego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako zysk (strata) z lat ubiegłych.

Zdarzenia występujące przed sporządzeniem sprawozdania finansowego wcześniej należy ująć w księgach rachunkowych 2008 r., ponieważ nie zostały one jeszcze zamknięte.

Od 1 stycznia 2009 r. z ustawy o rachunkowości wykreślono pojęcie błędu podstawowego, zgodnie z MSR nr 8 - „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”.

W konsekwencji nie należy odróżniać błędu istotnego i błędu podstawowego. Według obecnie obowiązującej definicji, z błędem w latach poprzednich mamy do czynienia, jeżeli powoduje on, że sprawozdania finansowego za rok, którego ono dotyczy, nie można uznać za wierne i rzetelne.

Przykład 1 Przeciwko organizacji toczy się proces sądowy. 10 kwietnia organizacja dowiaduje się, że sąd rozstrzygnął ten proces niekorzystnie dla niej - co oznacza, że będzie musiała zapłacić 12 000 zł kary.

Wariant 1 - kwota 12 000 zł jest nieistotna.

Ponieważ sprawozdanie finansowe nie zostało jeszcze zatwierdzone, organizacja powinna ten fakt odpowiednio opisać w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego za 2008 r.

Wariant 2 - kwota 12 000 zł jest istotna.

Ponieważ sprawozdanie finansowe nie zostało jeszcze zatwierdzone, organizacja powinna odpowiednio skorygować sprawozdanie finansowe oraz dodatkowo opisać ten fakt w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego za 2008 r.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład 2 W sierpniu 2009 r. urząd skarbowy przeprowadził kontrolę za 2007 r. Ujawniono, że organizacja powinna zapłacić w 2007 r. podatek dochodowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK