| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Bon czy świadczenie pieniężne z zfśs

Bon czy świadczenie pieniężne z zfśs

Na święta wielkanocne firma chciałaby przyznać pracownikom prezenty świąteczne z zfśs. Co będzie korzystniejsze dla zatrudnionego – bon do realizacji w sieci hipermarketów czy świadczenie pieniężne?

Przyznając świadczenia z zfśs nie można pominąć pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych oraz byłych pracowników - emerytów i rencistów (jeżeli wewnętrzne przepisy przewidują sprawowanie opieki socjalnej nad emerytami i rencistami). Wypłacając świadczenia z zfśs pracownikom na urlopach macierzyńskich i wychowawczych należy stosować takie same zasady opodatkowania jak dla pozostałych pracowników. Oznacza to, że świadczenia rzeczowe i pieniężne są zwolnione z podatku do kwoty 380 zł rocznie. Natomiast bony, talony lub znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę są opodatkowane niezależnie od wartości. Świadczenia z zfśs dla osób przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych nie podlegają również oskładkowaniu.

W firmie, w której nie ma zfśs, ale na podstawie układu zbiorowego pracy został utworzony fundusz na cele socjalno-bytowe, świadczenia z tego funduszu również są zwolnione ze składek. W tym przypadku zwolnienie obejmuje wartość świadczeń nieprzekraczającą rocznie kwoty odpisu podstawowego, tj. w 2010 r. kwoty 1047,84 zł (art. 5 ust. 2 ustawy o zfśs). Świadczenia z funduszu socjalno-bytowego są jednak opodatkowane. Zwolnienie z podatku dotyczy jedynie świadczeń finansowanych z zfśs i funduszy związkowych. Oznacza to, że świadczenia rzeczowe i pieniężne, bony, talony lub znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę z funduszu socjalno-bytowego są opodatkowane niezależnie od ich wartości.

Jeżeli pracodawca sfinansuje świąteczne świadczenia dla pracowników ze środków obrotowych firmy, powinien potrącić od tych świadczeń składki i zaliczkę na podatek. Będą one wtedy przychodem ze stosunku pracy, a nie pomocą materialną. Przyznając takie świadczenia pracodawca nie musi uwzględniać sytuacji materialnej pracowników.

Więcej na ten temat przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Ostaszewska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK