| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Bon czy świadczenie pieniężne z zfśs

Bon czy świadczenie pieniężne z zfśs

Na święta wielkanocne firma chciałaby przyznać pracownikom prezenty świąteczne z zfśs. Co będzie korzystniejsze dla zatrudnionego – bon do realizacji w sieci hipermarketów czy świadczenie pieniężne?

Przyznając świadczenia z zfśs nie można pominąć pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych oraz byłych pracowników - emerytów i rencistów (jeżeli wewnętrzne przepisy przewidują sprawowanie opieki socjalnej nad emerytami i rencistami). Wypłacając świadczenia z zfśs pracownikom na urlopach macierzyńskich i wychowawczych należy stosować takie same zasady opodatkowania jak dla pozostałych pracowników. Oznacza to, że świadczenia rzeczowe i pieniężne są zwolnione z podatku do kwoty 380 zł rocznie. Natomiast bony, talony lub znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę są opodatkowane niezależnie od wartości. Świadczenia z zfśs dla osób przebywających na urlopach macierzyńskich i wychowawczych nie podlegają również oskładkowaniu.

W firmie, w której nie ma zfśs, ale na podstawie układu zbiorowego pracy został utworzony fundusz na cele socjalno-bytowe, świadczenia z tego funduszu również są zwolnione ze składek. W tym przypadku zwolnienie obejmuje wartość świadczeń nieprzekraczającą rocznie kwoty odpisu podstawowego, tj. w 2010 r. kwoty 1047,84 zł (art. 5 ust. 2 ustawy o zfśs). Świadczenia z funduszu socjalno-bytowego są jednak opodatkowane. Zwolnienie z podatku dotyczy jedynie świadczeń finansowanych z zfśs i funduszy związkowych. Oznacza to, że świadczenia rzeczowe i pieniężne, bony, talony lub znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę z funduszu socjalno-bytowego są opodatkowane niezależnie od ich wartości.

Jeżeli pracodawca sfinansuje świąteczne świadczenia dla pracowników ze środków obrotowych firmy, powinien potrącić od tych świadczeń składki i zaliczkę na podatek. Będą one wtedy przychodem ze stosunku pracy, a nie pomocą materialną. Przyznając takie świadczenia pracodawca nie musi uwzględniać sytuacji materialnej pracowników.

Więcej na ten temat przeczytasz w Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Krzemirski

Współzałożyciel Fabryki Narciarzy. Instruktor narciarstwa od 19 roku życia. Prócz legitymacji państwowej, posiada również uprawnienia Niemieckiego Stowarzyszenia SPORTS.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »