| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Fikcja doręczenia elektronicznego pisma podatkowego

Fikcja doręczenia elektronicznego pisma podatkowego

Od 11 maja 2014 r. zacznie obowiązywać nowelizacja Ordynacji podatkowej, która wprowadza dorozumianą zgodę na doręczenia elektroniczne oraz fikcję e-doręczenia. Oznacza to, że podatnik, który elektronicznie wyśle do organu podatkowego wniosek lub podanie, wyraża automatycznie zgodę na doręczenie odpowiedzi w formie elektronicznej. Po upływie 14 dni organ podatkowy automatycznie uzna taką odpowiedź za doręczoną, nawet gdy podatnik nie poświadczy, że ją otrzymał.

Podatnik musi, co do zasady, wyrazić zgodę na doręczanie pism podatkowych w formie elektronicznej. Przed nowelizacją musiał świadomie zaakceptować fakt, że pismo od organu podatkowego zostanie mu doręczone drogą elektroniczną. Podatnik mógł bowiem otrzymać od organu pismo w formie elektronicznej tylko wtedy, gdy sam o to wnioskował, albo wtedy, gdy wyraził zgodę na doręczenie pisma tą drogą.

To nowelizacja wprowadziła możliwość wyrażenia zgody na doręczanie pism w formie elektronicznej w sposób dorozumiany. Nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadziła jednak regułę, że zgoda podatnika na doręczanie pism w formie elektronicznej może być udzielona również w sposób dorozumiany.

Wystarczy mianowicie, że podatnik złoży podanie w formie elektronicznego dokumentu przez elektroniczną skrzynkę podawczą lub portal podatkowy, aby organ podatkowy uznał, że podatnik wyraził zgodę na doręczanie wszystkich pism w formie elektronicznej (art. 144a O.p.).

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet

W wyniku nowelizacji istnieją zatem trzy sytuacje, w których przyjmuje się, że podatnik wyraził zgodę na doręczanie pism podatkowych w formie elektronicznej. Jest tak, gdy:

● podatnik wniesie podanie w formie elektronicznej przez elektroniczną skrzynkę podawczą organu podatkowego lub portal podatkowy (tzw. zgoda dorozumiana),

● podatnik złoży wniosek o doręczenie w formie elektronicznej, wskazując organowi podatkowemu swój adres elektroniczny,

● na wniosek organu podatkowego podatnik wyrazi zgodę na doręczanie pism w formie elektronicznej, wskazując adres elektroniczny do doręczeń.

Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł: „Od 11 maja 2014 r. obowiązuje fikcja doręczenia elektronicznego pisma podatkowego

Artykuł wskazuje na czym polega fikcja doręczenia oraz jak po nowelizacji będzie wyglądała procedura doręczenia elektronicznego. Materiał omawia ponadto prawa i obowiązki podatników, wobec których zadziała domniemanie doręczenia pisma elektronicznego.

Podstawa prawna:

- art. 3 ustawy z 10 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz niektórych innych ustaw - Dz.U. z 2014 r., poz. 183

- art. 3e, art. 152 § 3, art. 152a, art. 168 § 1, 3a, 3b, art. 211 i 218 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 749; ost.zm. Dz.U. z 2014 r., poz. 183

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK