| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > TEMAT DNIA > Podatnicy traktowani w zależności od sądu

Podatnicy traktowani w zależności od sądu

Sprawa traktowania podatników w zależności od miejsca zamieszkania lub siedziby firmy wraca wraz z rozporządzeniem prezydenta, na mocy którego od 11 października skargi na interpretacje ministra finansów rozpatrują wszystkie WSA w kraju.


Doskonałym przykładem traktowania podatników w zależności od ich miejsca zamieszkania był niedawny spór o zwolnienie od podatku spadków nabytych po 12 maja 2006 r., a przed 1 stycznia 2007 r.

Ci podatnicy, którzy mieszkali w Bydgoszczy i złożyli skargę do tamtejszego WSA, wiedzieli, że sąd uchyli niekorzystną dla nich interpretację organów podatkowych. Podatnicy mieszkający w Warszawie nie mieli już takiego komfortu. Powrót do sytuacji, w której wszystkie WSA będą rozpatrywały skargi na interpretacje, znów spowoduje różne traktowanie podatników.

Konsekwencje zmiany

Zmiany w zakresie właściwości sądów w sprawach skarg na interpretacje podatkowe ministra finansów wprowadziło rozporządzenie Prezydenta RP w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra finansów, prezesa ZUS oraz prezesa KRUS (Dz.U. nr 163, poz. 1016). Weszło ono w życie 11 października.

Dominik Szczygieł, doradca podatkowy i radca prawny w MSDS Kancelaria Radców Prawnych M. Szczotka D. Szczygieł, zwraca uwagę, że zaistniałe zmiany są korzystne z punktu widzenia kosztów i czasu, jakie skarżący muszą poświęcić na prowadzenie sprawy spornej. Ekspert obawia się jednak utrwalenia zdecentralizowanej i zupełnie niejednolitej praktyki orzeczniczej.

- Oczywiście nawet przed 11 października 2008 r. nie mieliśmy do czynienia z jednolitą praktyką orzeczniczą WSA w Warszawie. Ale przynajmniej była na to większa szansa niż dziś - podkreśla nasz rozmówca.

Opinię tę podziela również Sławomir Czyż, doradca podatkowy, kierownik Zespołu ds. Postępowań z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej.

- Obecnie należałoby śledzić orzecznictwo właściwego dla siebie WSA - radzi Sławomir Czyż.

Dodaje, że podatnicy nie będą mieli problemów z ustaleniem poglądów aktualnie dominujących w WSA w innych częściach Polski, gdyż wszystkie sądy administracyjne przez cały czas rozpoznawały skargi na interpretacje wydawane jeszcze w trybie starych przepisów, tj. przez lokalne organy podatkowe. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, jakie będą konsekwencje zmian dla podatników.

- Po raz kolejny doprowadza się na naszych oczach do regionalizacji prawa podatkowego. Niestety, mogą odnowić się podziały na sądy bardziej i mniej uniwersyteckie, bardziej lub mniej proeuropejskie, bardziej lub mniej profiskalne - uważa Dominik Szczygieł.

Nowe rozwiązanie ponownie sprawi, że nie będzie jednego prawa podatkowego. O tym, że rozporządzenie prezydenta będzie miało negatywne skutki, jest przekonany, ale tylko częściowo, Rafał Ciołek, doradca podatkowy i dyrektor w KPMG Tax M. Michna.

Druga instancja

Zdaniem Rafała Ciołka, przekazanie rozpoznawania skarg na interpretacje wszystkim WSA może mieć negatywne skutki tylko w krótkiej perspektywie, ponieważ postępowanie sądowoadministracyjne jest dwuinstancyjne.

- W odniesieniu do każdego rozstrzygnięcia sprawy przez WSA przysługuje środek odwoławczy w postaci skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wreszcie NSA podejmuje uchwały mające na celu wyjaśnienie przepisów, które były przedmiotem rozbieżnych wyroków - mówi Rafał Ciołek.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK