| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Niezależność biegłego rewidenta

Niezależność biegłego rewidenta

Przy wyborze biegłego rewidenta przez firmę należy uwzględnić spełnienie warunku wyrażenia przez niego bezstronnej i niezależnej opinii o sprawozdaniu finansowym. Biegły rewident jest żoną osoby zarządzającej naszą firmą. Czy w tej sytuacji może przeprowadzić badanie albo przynajmniej uczestniczyć w badaniu naszej firmy? – Agnieszka Z. z Krakowa

ODPOWIEDŹ:

Nie może. Przepisy prawa nakładają na biegłego rewidenta obowiązek niezależności, zakazując tym samym podejmowania zleceń w przypadku bliskich powiązań rodzinnych i finansowych z jednostką badaną.


WYJAŚNIENIE:

Niezależność i bezstronność przy sporządzaniu i wydawaniu opinii o tym sprawozdaniu dotyczy tak biegłego przeprowadzającego badanie (lub podmiotu uprawnionego do badania), jak i innych osób uczestniczących w badaniu sprawozdania finansowego, a także członków zarządów i organów nadzorczych podmiotów uprawnionych do badania. Niezależność biegłego rewidenta nie będzie zachowana, jeśli:


• posiada akcje, udziały lub inne tytuły własności w:


- podmiocie sprawozdawczym (badanym),


- podmiocie zależnym od sprawozdawczego podmiotu,


- podmiocie dominującym w sprawozdawczym podmiocie,


- podmiocie stowarzyszonym z podmiotem sprawozdawczym,


• w ciągu ostatnich trzech lat biegły brał udział w prowadzeniu ksiąg rachunkowych oraz w sporządzaniu sprawozdania finansowego jednostki, której to sprawozdanie będzie przez niego badane,


• w ciągu ostatnich trzech lat biegły rewident był pełnomocnikiem podmiotu sprawozdawczego lub był członkiem organów nadzorczych lub pracownikiem podmiotów wymienionych w punkcie pierwszym (podmiotu sprawozdawczego lub podmiotów z nim związanych),


• biegły rewident osiągnął w ciągu ostatnich pięciu lat - chociażby w jednym roku - ponad 50% przychodu rocznego z tytułu usług wykonywanych na rzecz podmiotu sprawozdawczego lub podmiotów wobec niej dominujących lub z nią stowarzyszonych, od niej zależnych lub współzależnych,


• biegły rewident jest małżonkiem lub krewnym (w linii prostej do drugiego stopnia) osób zarządzających bądź będących w radach nadzorczych podmiotu sprawozdawczego lub pozostaje z nimi z tytułu kurateli, opieki czy przysposobienia (to samo dotyczy osób zatrudnionych przez biegłego przy badaniu takiej jednostki),


• z innych powodów nie może być bezstronny, np. chodzi tu o przyjmowanie prezentów niewspółmiernych do normalnych gestów grzecznościowych czy też otrzymywanie jakichkolwiek świadczeń rzeczowych bądź w formie usług na warunkach korzystniejszych niż dla innych.


PODSTAWA PRAWNA:


• art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).


reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

AchieveGlobal

Firma szkoleniowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »