| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Księgowi i rewidenci > Doświadczenie księgowego na podstawie odpłatnej umowy

Doświadczenie księgowego na podstawie odpłatnej umowy

Od 2009 roku doświadczenie konieczne do ubiegana się o certyfikat księgowy będzie trzeba zdobyć na podstawie m.in. umowy o pracę na minimum 1/2 etatu lub odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi księgowe.


Do końca czerwca 2010 r. będzie można ubiegać się o certyfikat uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych bez egzaminu. Taką zmianę zakłada przyjęty przez Sejm projekt zmian w ustawie o rachunkowości. Warto jednak zwrócić uwagę na jeszcze jedną istotną zmianę dotyczącą doświadczenia wymaganego przy ubieganiu się o certyfikat. Dotychczas można było je zdobyć, jeżeli czynności księgowe były wykonywane na podstawie stosunku pracy, umowy cywilnoprawnej, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem ewidencji własnej działalności gospodarczej.

W praktyce okazuje się, że wiele osób dzięki takim przepisom może zdobyć doświadczenie, pracując nieodpłatnie. Jak wyjaśnia Dominik Szczygieł, doradca podatkowy, radca prawny z MSDS Kancelarii Radców Prawnych, umowa zlecenia - co wynika z art. 735 kodeksu cywilnego - zasadniczo jest umową odpłatną. Jednak, jeżeli strony wyraźnie tak postanowią, może ona być umową nieodpłatną.

- Jest to zatem swoisty wolontariat, gdzie w zamian za nieodpłatnie wykonywaną pracę kandydat do zdobycia certyfikatu otrzymuje formalne możliwości jego zdobycia, czyli praktykę - twierdzi nasz rozmówca.

Dodaje również, że paradoksem jest to, że taka bezpłatna umowa nie musi być nigdzie rejestrowana (brak przychodu, a tym samym podatku i składek). Według Dominika Szczygła zachęcać to może do nadużyć i tworzenia fikcji zdobywania doświadczenia wyłącznie na papierze - w dodatku czasami na podstawie umowy antydatowanej. Możliwość taka zniknie wraz z wejściem w życie zmian.

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od 2009 roku, będą bowiem wymagały, aby doświadczenie 1/2 było zdobyte na podstawie stosunku pracy w wymiarze czasu nie mniejszym niż 1/2 etatu, odpłatnej umowy cywilnoprawnej zawartej z przedsiębiorcą świadczącym usługi w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, umowy spółki lub w związku z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej.

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MonsterPolska.pl

lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK