| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Po przekształceniu powstaje przychód

Po przekształceniu powstaje przychód

W wyniku przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową u wspólników może powstać przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.


INTERPRETACJA

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 599) wypowiedziało się w sprawie skutków podatkowych w PIT pozostawienia zysku w spółce kapitałowej przekształconej w handlową spółkę osobową. Resort wskazał, że w świetle art. 24 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych katalog dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest otwarty. W konsekwencji przy przekształceniu spółki kapitałowej w osobową spółkę prawa handlowego pozostałe w spółce kapitałowej środki nieopodatkowane stanowić będą dla wspólników przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że stanowisko takie znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie sądów administracyjnych (m.in. wyrok 9 marca 2006 r., sygn. akt I SA/Ol 42/06). W ocenie resortu należy zatem uznać, że przekształcana spółka kapitałowa jest zobowiązana jako płatnik do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Resort podkreślił jednocześnie, że każde przekształcenie do celów podatkowych powinno być jednak oceniane indywidualnie, gdyż w zależności od stanu faktycznego skutki te mogą być różne.

Ministerstwo przypomniało, że w wyniku przekształcenia następuje przeniesienie majątku spółki przekształcanej na spółkę nowo powstającą. Majątek ten obejmuje m.in. kapitał zapasowy, zysk z lat ubiegłych. Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z kapitałów pieniężnych są dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK