| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Vademecum > Pisma Ministra Finansów > Zasady zaokrąglania mogą działać na korzyść podatników

Zasady zaokrąglania mogą działać na korzyść podatników

Zaokrąglenie podstawy opodatkowania lub kwoty podatku Belki do pełnych złotych może powodować zmniejszenie obciążeń fiskalnych.


Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 3627) wypowiedziało się w sprawie wysokości podatku od zysków kapitałowych. Zgodnie z ustawą o PIT stawka podatku Belki (podatek od oszczędności) wynosi 19 proc., jednak w praktyce jego wysokość znacznie odbiega od przepisów ustawowych, sięgając nawet 37 proc. zysku. Wszystko za sprawą zasad zaokrąglania podatków do pełnego złotego określonych w art. 63 par. 1 Ordynacji podatkowej. Zawyżanie podatku dotyczy głównie niewielkich kwot, przy których wartość zaokrąglenia stanowi istotny procent. O problemie poruszonym przez posłów wcześniej informowała Gazeta Prawna.

MF wyjaśniło, że płatnicy przy dokonywaniu wypłat z tytułu dochodów kapitałowych zobowiązani są do zaokrąglenia do pełnych złotych podstawy opodatkowania i kwoty podatku podlegającej zapłacie, w ten sposób, że pomijają końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy (zaokrąglenie w dół), a podwyższają do pełnych złotych końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy (zaokrąglenie w górę). Zaokrąglenia dotyczą zatem niewielkich kwot (do 50 groszy). Resort zwrócił uwagę, że powyższe reguły mogą działać także na korzyść podatników. W wyniku zaokrąglenia do pełnych złotych, w zależności od wysokości końcówki kwoty podlegającej zaokrągleniu, może dojść do obniżenia kwoty podstawy opodatkowania lub kwoty podatku (przykładowo przychód 96 gr, po zaokrągleniu 1 zł, podatek 19 proc. - 19 gr, podatek do zapłaty po zaokrągleniu 0 zł). MF nie podziela zatem opinii, że obowiązujące zasady zaokrąglania stanowią istotny czynnik wpływający na osiągane przez podatników zyski i na planowanie inwestycji oraz są dla nich krzywdzące.

19 proc. wynosi stawka podatku od oszczędności

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK