| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pawlak: niskie przychody podatkowe za pierwsze 4 miesiące

Pawlak: niskie przychody podatkowe za pierwsze 4 miesiące

Przychody podatkowe za pierwsze cztery miesiące kształtują się poniżej realizowanej co roku zwyczajowej "ścieżki" - przyznał wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak.

Wicepremier pytany w TVN24, czy budżet będzie nowelizowany w związku z mniejszymi przychodami, odpowiedział, że jeśli będą takie uwarunkowania zewnętrzne, to trzeba się będzie dostosowywać do sytuacji.

Wtorkowa "Rzeczpospolita" podała, że czwarty miesiąc z rzędu wpływy z podatku VAT nie są realizowane zgodnie z planem. Gazeta powołuje się na wstępne szacunki, z których wynika, że do 1 maja z tytułu VAT wpłynęło do państwowej kasy ok. 34 mld zł, a do 1 maja 2008 roku 35,4 mld zł. Tymczasem rząd przewidział w ustawie budżetowej, że tegoroczne dochody podatkowe z VAT, PIT, CIT i akcyzy będą o blisko 10 proc. wyższe niż w roku ubiegłym - informuje "Rz".

"Na razie nie ma powodu do tego, żeby się zamartwiać na zapas, bo pierwsze takie poważne spojrzenie na sytuację budżetu i gospodarki będzie w połowie roku" - powiedział Pawlak.

"Myślę, że połowa roku to jest dobry moment do dokonania takiej oceny. Nie mamy jeszcze pełnych informacji za pierwszy kwartał; jeżeli chodzi o przychody podatkowe za pierwsze cztery miesiące, to rzeczywiście one idą poniżej tej ścieżki, która zwykle co roku jest realizowana" - wyjaśnił.

Zauważył jednocześnie, że napływ przychodów do budżetu zmienia się w trakcie roku, a ponadto tegoroczne plany były znacznie wyższe niż ubiegłoroczne.

"W polityce jest po części tak, jak w ochronie zdrowia - po pierwsze nie szkodzić. Myślę, że jeżeli dzisiaj realizujemy budżet i nie ma żadnych problemów, to nie należy wywoływać niepotrzebnych emocji" - podkreślał.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie Konsumentów Polskich

Stowarzyszenie zajmuje się ochroną praw konsumentów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK