| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z orzecznictwa. Podatnik powinien się wypowiedzieć

Z orzecznictwa. Podatnik powinien się wypowiedzieć

Organ podatkowy zarówno I, jak i II instancji musi wyznaczyć stronie termin do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego. Ale pozbawienie podatnika tego prawa nie w każdej sytuacji automatycznie będzie podstawą do uchylenia zaskarżonej decyzji przez sąd administracyjny.

Z wnioskiem o podjęcie uchwały wystąpił prezes NSA. We wniosku zwrócił uwagę na rozbieżność w orzecznictwie sądowym i praktyce organów podatkowych w zakresie skutków, jakie pociąga za sobą niewyznaczenie podatnikowi siedmiodniowego terminu do zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym. Wątpliwości sprowadziły się do dwóch pytań. Po pierwsze, czy niezastosowanie przez organy podatkowe przepisu art. 200 par. 1 Ordynacji podatkowej w każdej sytuacji spowoduje konieczność uchylenia decyzji przez sąd administracyjny. I po drugie, czy niewyznaczenie tego terminu przez organy podatkowe jest podstawą do wznowienia postępowania podatkowego z uwagi na to, że strona nie z własnej winy nie brała udziału w postępowaniu. Siedmioosobowy skład NSA wskazał w uchwale, że niezastosowanie w sprawie art. 200 par. 1 nie jest wystarczającą podstawą do wznowienia postępowania.

Co do drugiej kwestii uznał zaś, że naruszenie obowiązku wyznaczenia stronie siedmiodniowego terminu do wypowiedzenia się w sprawie zebranego materiału dowodowego może doprowadzić do uchylenia zaskarżonej decyzji, ale tylko jeżeli naruszenie to mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy. Inaczej mówiąc w ocenie NSA naruszenie to nie może stanowić samoistnej przesłanki do wznowienia postępowania. Naruszenie tego obowiązku przez organy podatkowe nie może automatycznie skutkować uchyleniem zaskarżonej decyzji przez sąd. Mogą bowiem mieć miejsce sytuacje, kiedy nie będzie to miało istotnego wpływu na rozstrzygnięcie sprawy. NSA nie miał za to wątpliwości, że art. 200 par. 1 Ordynacji podatkowej muszą stosować zarówno organy I, jak i II instancji.
Uchwała ma charakter abstrakcyjny, czyli nie rozstrzyga wątpliwości w sprawie, ale co do treści prawa.

Sygn. akt FPS 6/04.
Aleksandra Tarka
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Roman Iwasieczko

Coach, trener, HR Biznes Partner. Długoletnie doświadczenie (od 2000 roku) jako trener biznesu, umiejętności negocjacyjnych, motywacyjnych i menedżerskich. W ramach realizowanych projektów zajmował się programami sprzedażowymi, rozwojowymi i outplacementowymi głównie dla firm FMCG, telekomunikacyjnych oraz organizacji społecznych. W ramach prowadzonych szkoleń i warsztatów wykorzystuje autorskie fabularne gry szkoleniowe, innowacyjne symulacje oraz aplikacje wirtualnej rzeczywistości, których jest pomysłodawcą i współproducentem. Jest certyfikowanym coachem ICC (International Coaching Community), Praktykiem i Masterem NLP (certyfikowanym przez Christinę Hall – The Society of Neuro-Linguistic Programming), posiada akredytację Insights Discovery oraz certyfikat interpretacji Testów Hogana (Hogan Assessment Systems) – narzędzi do szczegółowego badania potencjału osobowości na polu prywatnym i zawodowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK