| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kredyty ekologiczne z podatkiem

Kredyty ekologiczne z podatkiem

Dopłata do oprocentowania kredytu realizowana z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska stanowi przychód podlegający PIT.

INTERPELACJA

Fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej w ramach realizacji zadań związanych z ochroną środowiska mogą udostępniać środki finansowe bankom z przeznaczeniem na udzielenie dopłat do oprocentowania preferencyjnych kredytów i pożyczek. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 8765) wypowiedziało się w sprawie uznania dopłat do tzw. kredytów ekologicznych za dochody podlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 11 ust. 1 ustawy o PIT przychodami są m.in. otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Dopłata do oprocentowania kredytu realizowana z wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska powoduje, że kredytobiorca płaci bankowi niższą kwotę odsetek, a zatem następuje po jego stronie bezzwrotne przysporzenie majątkowe. W ocenie MF taka dopłata stanowi przychód.

Ministerstwo przyznało, że istnieje zróżnicowanie pod względem podatkowym np. premii termomodernizacyjnej, korzystającej obecnie ze zwolnienia podatkowego, i tzw. kredytów ekologicznych, które nie są objęte takim przywilejem. Resort nie widzi podstaw do podjęcia inicjatywy w zakresie wprowadzenia zwolnienia dopłat do kredytów ekologicznych z PIT.

Fundusz ochrony środowiska i gospodarki wodnej, realizujący dopłatę do oprocentowania kredytu, jest zobligowany do przekazania osobie, której przyznano dopłatę, oraz urzędowi skarbowemu, w terminie do końca lutego następnego roku, informacji o osiągniętym przychodzie- PIT-8C, z wykazaną dopłatą. Nieprzekazanie podatnikowi PIT-8C nie zwalnia go z obowiązku wykazania w zeznaniu dopłaty otrzymanej w roku, za który składane jest zeznanie.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK