| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowy rekord. Podatnicy przekazali na cele charytatywne prawie 400 mln zł

Nowy rekord. Podatnicy przekazali na cele charytatywne prawie 400 mln zł

Dokładnie 397 mln 923 tys. zł przekazali organizacjom pożytku publicznego podatnicy w rozliczeniu za 2008 rok – wynika z wstępnych szacunków Ministerstwa Finansów.

Jest to kwota rekordowa. W ubiegłym roku było to 271 mln zł, czyli o prawie 127 mln zł mniej.

Według danych udostępnionych przez MF liczba osób przekazujących 1 proc. zwiększyła się w stosunku do ubiegłego roku o ponad 2 mln. W tym roku aż 7 mln 324 tys. 953 podatników zdecydowało się przekazać 1 proc. swojego podatku na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). W ubiegłym roku liczba ta wynosiła 5 mln 134 tys. 675 osób.

Wpływ na rekordowe wyniki mają przede wszystkim zmiany w procedurze przekazywania 1 proc. Od 2007 r. podatnicy korzystają bowiem z uproszczonego mechanizmu przekazywania 1 proc. podatku na rzecz OPP - wskazują nazwę organizacji a środki przekazywane są przez urzędy skarbowe.

Na dobry wynik wpływ miała również zmiana wprowadzona od początku tego roku, która polega na umożliwieniu przekazania 1 proc. również w przypadku korekty zeznania. Wcześniej urzędy skarbowe nie przekazywały 1 proc. od osób, które nazwę OPP wskazały dopiero w korekcie zeznania. W tym roku podatnicy mogli skorzystać z tej możliwości do końca czerwca.

Jak zapewnił wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz, począwszy od środy 1 lipca urzędy skarbowe rozpoczęły przekazywanie wnioskowanych przez podatników kwot na konta organizacji pożytku publicznego. "Urzędy skarbowe będą systematycznie przelewać pieniądze na konta OPP. Mają na to czas do końca sierpnia. Pieniądze trafią na konta organizacji sprawnie i szybko" - powiedział.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

reklama

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »