| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Matki mają rok na złożenie wniosku o umorzenie składek

Matki mają rok na złożenie wniosku o umorzenie składek

Osoby na etacie, które przebywały na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym, mogą od 1 września 2009 r. składać wnioski o umorzenie składek.

Po 1 września 2009 r. osoba zatrudniona na etacie, która rozpocznie działalność gospodarczą i będzie przebywać na urlopie macierzyńskim, nie będzie musiała płacić składek z tytułu prowadzonej firmy (może to robić dobrowolnie). Ten sam przepis dotyczy kobiet przebywających na urlopie wychowawczym.

- Warunkiem jest jednak, żeby prowadzący działalność ją zawiesił - mówi Agata Wiśniewska dyrektor Departamentu Realizacji Dochodów w centrali ZUS.

Takie rozwiązania zawiera ustawa z 24 kwietnia 2009 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy - Prawo bankowe (Dz.U. nr 71, poz. 609). Wejdzie ona w życie od 1 września 2009 r.

Oprócz tego, że nie będzie obowiązku opłacania składek, ustawa przewiduje też ich umorzenie i zwrot za okres od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.

Umorzenie będzie możliwe wyłącznie na wniosek osoby, która prowadziła działalność, lub firmy, w której była wspólnikiem (na przykład spółka jawna czy komandytowa). Zainteresowani mogą złożyć wniosek w ciągu roku, licząc od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. Można go napisać samemu i złożyć osobiście w swoim oddziale czy inspektoracie ZUS albo przesłać pocztą.

- Przygotowujemy wzór wniosku - mówi Agata Wiśniewska.

Trzeba jednak pamiętać, że umorzenie nie będzie możliwe, jeśli dana osoba opłacała składki, ale z tego tytułu skorzystała ze świadczeń z ubezpieczenia - np. z zasiłku chorobowego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK