| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zasady wydawania zaświadczeń dla przebywających za granicą

Nowe zasady wydawania zaświadczeń dla przebywających za granicą

Ministerstwo Finansów opublikowało przepis zmieniający rozporządzenie dotyczące zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe dla osób przebywających za granicą. Znowelizowany przepis umożliwi odbiór zaświadczenia osobiście lub przez pełnomocnika w organie podatkowym.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, jeżeli wnioskodawca przebywający za granicą występuje o wydanie zaświadczenia osobiście lub za pośrednictwem przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego albo przez pełnomocnika zamieszkałego w kraju, organ podatkowy przesyła zaświadczenie właściwemu polskiemu przedstawicielstwu dyplomatycznemu lub urzędowi konsularnemu, w celu doręczenia wnioskodawcy po pobraniu opłaty konsularnej.

Projektowane przez MF nowe rozwiązanie polega na wyłączeniu z obowiązku przesyłania przez organy podatkowe zaświadczenia właściwemu polskiemu przedstawicielstwu dyplomatycznemu lub urzędowi konsularnemu, w celu doręczenia wnioskodawcy po pobraniu opłaty konsularnej, w przypadku, gdy wnioskodawca przebywający za granicą występuje o wydanie zaświadczenia osobiście lub przez pełnomocnika zamieszkałego w kraju.

Dotychczasowe przepisy wymuszały, w takich przypadkach, obowiązek pośredniczenia przedstawicielstwa dyplomatycznego w doręczeniu wydanego zaświadczenia i pobrania od wnioskodawcy opłaty konsularnej.

Zmieniony przepis umożliwi odbiór zaświadczenia osobiście lub przez pełnomocnika w organie podatkowym. Pozwoli to na skrócenie czasu faktycznego uzyskania zaświadczenia.

Zmiana rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 sierpnia 2005 r. w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe ma na celu poprawę i uproszczenie obsługi podatników przez organy podatkowe oraz wprowadzenie zmian dostosowawczych związanych z uchyleniem art. 3c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.).

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Do wniosków złożonych przed dniem wejścia w życie nowego rozporządzenia będą miały zastosowanie przepisy dotychczasowe.

Adam Kuchta

adam.kuchta@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Ksiegowosc.infor.pl
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK