| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ETS: przepisy o opodatkowaniu zysków kapitałowych sprzeczne z prawem wspólnotowym

ETS: przepisy o opodatkowaniu zysków kapitałowych sprzeczne z prawem wspólnotowym

Europejski Trybunał Sprawiedliwości 6 października br. wydał wyrok w sprawie przeciwko Hiszpanii (C 562/07), która dotyczyła rozróżnienia sytuacji podatkowej rezydentów i nierezydentów w odniesieniu do opodatkowania zysków kapitałowych w Hiszpanii.

Przedmiotem postępowania przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości w sprawie były obowiązujące w Hiszpanii przepisy dotyczące opodatkowania zysków kapitałowych osiąganych przez osoby fizyczne. Przepisy te wprowadzały rozróżnienie sytuacji podatkowej rezydentów i nierezydentów. W przypadku tych pierwszych, podstawą podatku progresywnego był dochód po odliczeniu kosztów. W odniesieniu do rezydentów natomiast, podstawą opodatkowania podatkiem ryczałtowym był przychód. Brak możliwości odliczenia przez nierezydentów wcześniej poniesionych kosztów powodował, iż w niektórych przypadkach ich opodatkowanie z tytułu otrzymywanych zysków kapitałowych mogło być wyższe niż w przypadku hiszpańskich rezydentów podatkowych.

Rozstrzygając sprawę Europejski Trybunał Sprawiedliwości przypomniał, iż przepisy wspólnotowe dotyczące swobody przepływu kapitały dopuszczają możliwość odmiennego traktowania podatników będących rezydentami i niebędących rezydentami. Jednak to odmienne traktowanie nie może stanowić dyskryminacji czy ukrytego ograniczenia w swobodnym przepływie kapitału. Zróżnicowanie sytuacji podatkowej rezydentów i nierezydentów nie może być w każdym przypadku uznane za niedozwoloną dyskryminację, ponieważ ich sytuacja w wielu przypadkach nie jest porównywalna. Dlatego ocena zgodności hiszpańskich przepisów dotyczących opodatkowania zysków kapitałowych z przepisami wspólnotowymi wymaga wskazania, iż sytuacja nierezydentów i rezydentów otrzymujących tego rodzaju zyski nie jest porównywalna.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, iż w przypadku analizowanych w sprawie hiszpańskich przepisów nie można wskazać obiektywnych różnic uzasadniających rozróżnienie opodatkowania zysków kapitałowych ze względu na status rezydenta podatkowego w Hiszpanii.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego, Taxways Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Kopijer

Absolwent studiów MBA (Thames Valley University, London). Posiada amerykańskie certyfikaty Modelu ROI™, J.J.Phillips, ROI Institute oraz metodologii Human Performance Improvement, ASTD. Certyfikowany Coach LMI™. Ponad 20-letnie doświadczenia menedżerskie i biznesowe zdobywał, jako Prezes 2C Dom Brokerski Rynku Szkoleń, Prezes American Society for Training and Development na Polskę, Wiceprezes polskiego oddziału International Institute of Coaching, Dyrektor Zarządzający Polskiego Stowarzyszenia Zarządzania Kadrami, Project Manager Misji Studyjnych w renomowanych przedsiębiorstwach w Anglii, Francji Niemczech, Holandii i Belgii, organizowanych przez Ministerstwo Przemysłu, Handlu i Finansów oraz udziałowiec i menedżer różnych firm szkoleniowych i doradczych. Doświadczenie w HR zdobywał, jako specjalista ds. szkoleń w centralnym zarządzie Poczty Polskiej oraz HR Manager w KOMA S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK