| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej porządku w bazach danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie

Więcej porządku w bazach danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie

W dniu 21 listopada 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie baz danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie (Dz. U. Nr 132, poz. 1092), wydane na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (Dz. U. Nr 180, poz. 1495 ze zmianami). Celem nowego rozporządzenia jest uporządkowanie zgromadzonych informacji w bazie danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie.

Od tego roku obowiązkiem producentów, czy importerów sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych jest osiąganie odpowiedniego poziomu zbierania zużytego sprzętu. W zależności od rodzaju wprowadzanych na rynek urządzeń, inne są poziomy odzysku i recyklingu odpadów ze starych telewizorów, pralek czy narzędzi elektrycznych. Należy podkreślić, iż pod pojęciem „narzędzi elektrycznych” kryją się takie przedmioty powszechnego użytku jak: wiertarki, piły czy maszyny do szycia.

Baza danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie, zgodnie z ustawą, prowadzona jest przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (dalej „GIOŚ”) na podstawie danych przesyłanych przez przedsiębiorców wpisanych do rejestru w kwartalnych i rocznych sprawozdaniach, a także na podstawie zbiorczej informacji o wynikach kontroli zakładów przetwarzania, sporządzanej przez wojewódzkie inspektoraty ochrony środowiska. W bazie danych gromadzone są dane oddzielnie dla różnych urządzeń.

Rozporządzenie określa niezbędny zakres informacji objętych obowiązkiem zbierania i przetwarzania, sposób prowadzenia bazy danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie oraz wzór raportu o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem.

Informacje, objęte obowiązkiem zbierania i przetwarzania, zgodnie z § 2 rozporządzenia, dotyczą m.in. zebranego sprzętu, przetworzonego zużytego sprzętu, odpadów powstałych po przetworzeniu zużytego sprzętu, odpadów poddanych procesowi odzysku, miejscach zbierania zużytego sprzętu, sprzętu wprowadzanego do obrotu, a także osiągniętych poziomów zbierania zużytego sprzętu, osiągniętych poziomów odzysku i recyklingu oraz wysokości opłaty produktowej za nieosiągnięcie określonego poziomu zbierania, odzysku i recyklingu.

Zakresem informacji objętym obowiązkiem zbierania i przetwarzania jest objęty również wykaz przedsiębiorców i organizacji odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wpisanych do rejestru.

Rozporządzenie rozszerza również zakres informacji zawartych w rocznym raporcie o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym, który co roku sporządzany jest przez GIOŚ. W raporcie tym znajdują się m.in. informacje o ilości wpisanych i wykreślonych podmiotów z rejestru, informacje o umowach zawartych pomiędzy wprowadzającymi sprzęt a organizacjami odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego, wiadomości o prowadzonych procesach odzysku oraz zdolnościach przetwórczych zakładów przetwarzania.

Rozporządzenie ujednolica system zbierania i przetwarzania danych o sprzęcie i zużytym sprzęcie. Jednoznacznie określa, jakie informacje objęte są obowiązkiem zbierania i przetwarzania, a zatem przedsiębiorcy, obowiązani do składania sprawozdań, przy ich formułowaniu powinni posiłkować się przepisami rozporządzenia.

Radca Prawny i Partner Zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria JKP Adwokaci we Wrocławiu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK