| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do 15 stycznia zawiadomienie o zwolnieniu VAT

Do 15 stycznia zawiadomienie o zwolnieniu VAT

Przedsiębiorca, którego limit obrotów w 2009 roku przekroczył 50 tys. zł, może wrócić do zwolnienia podmiotowego VAT, gdy zawiadomi o tym urząd skarbowy do 15 stycznia 2010 r.

Od początku 2010 roku obowiązuje nowy limit zwolnienia podmiotowego VAT. Wzrósł on z ubiegłorocznych 50 tys. zł do 100 tys. zł w tym roku. Ministerstwo Finansów w opracowanym na swojej stronie internetowej informatorze (www.mf.gov.pl) podpowiada, jak korzystać z nowego limitu.

Podatnicy, którzy przekroczą ustawowy limit obrotów, muszą rozliczać podatek od towarów i usług. Jednak przedsiębiorcy, których obroty w 2009 roku przekroczyły 50 tys. zł, ale nie były wyższe niż 100 tys. zł, mogą wrócić do zwolnienia z VAT.

Również podatnicy, którzy wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług rozpoczęli w trakcie 2009 roku, mogą korzystać ze zwolnienia podmiotowego w 2010 roku, jeśli łączna wartość sprzedaży opodatkowanej w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej przekroczyła w 2009 roku 50 tys. zł i nie przekroczyła 100 tys. zł.

Warunkiem skorzystania ze zwolnienia podmiotowego w 2010 roku w przypadku przekroczenia w 2009 roku starego limitu obrotu, ale nieprzekroczenia nowego limitu, jest pisemne zawiadomienie o tym zamiarze naczelnika urzędu skarbowego do 15 stycznia 2010 r.

Równocześnie Stowarzyszenie Podatników w Polsce wystąpiło do ministra finansów Jacka Rostowskiego z prośbą o wyjaśnienie, jak stosować nowe limity dla zwolnienia z VAT. Jego zdaniem nowe przepisy nie dają prawa do skorzystania ze zwolnienia od VAT podatnikom, którzy w 2009 roku zrezygnowali z przysługującego im prawa do zwolnienia, a którzy nie przekroczyli w roku 2009 wartości sprzedaży opodatkowanej w wysokości 50 tys. zł. Podatnik, który w 2009 roku zrezygnował ze zwolnienia od VAT, którego obroty nie przekroczyły 50 tys. zł, będzie mógł nie wcześniej niż od 1 stycznia 2011 r. skorzystać ze zwolnienia od VAT. W 2010 roku taki podatnik nie będzie miał prawa do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego VAT.

Ważne

W 2011 roku limit zwolnienia podmiotowego VAT będzie wynosił 150 tys. zł

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Urawski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK