| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiana interpretacji umarza sprawę w sprawie skargi na tę interpretację

Zmiana interpretacji umarza sprawę w sprawie skargi na tę interpretację

Jeśli minister finansów zmieni interpretację podatkową, postępowanie w sprawie skargi na tę interpretację powinno być umorzone.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 13779/10) odniosło się do skutków zmiany indywidualnej interpretacji podatkowej. Warunkiem wniesienia do sądu administracyjnego skargi na indywidualną interpretację podatkową jest wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. Właściwy do zmiany interpretacji indywidualnej jest minister finansów. Ministerstwo ustaliło procedurę zmiany interpretacji następującej po wniesieniu wniosku o usunięcie naruszenia prawa.

Gdy minister finansów zmieni interpretację, właściwy dyrektor izby skarbowej powinien wnieść do sądu o umorzenie postępowania w sprawie skargi na tę interpretację.

Ponadto gdy skarga na interpretację indywidualną zostanie już wniesiona do sądu administracyjnego, zastosowanie znajdzie instytucja autokontroli. Organem właściwym do uwzględnienia skargi w trybie autokontroli jest organ, który wydał daną interpretację, tj. właściwy dyrektor izby skarbowej.

W ocenie Ministerstwa Finansów organ, którego działanie zaskarżono, uwzględniając skargę w całości, wydaje interpretację indywidualną, w której jednocześnie zmienia zaskarżoną interpretację. Przekazując skargę wraz z aktami sądowi administracyjnemu, powinien w przypadku uwzględniania zarzutów skargi w całości wnieść o umorzenie postępowania.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201899.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK