| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Powstanie samorząd gospodarczy reprezentujący firmy

Powstanie samorząd gospodarczy reprezentujący firmy

Wkrótce do Sejmu trafi projekt ustawy o samorządzie gospodarczym powołujący Parlament Przedsiębiorców. Dzięki temu mikro, małe i średnie firmy zyskają możliwość bezpośredniego wpływu na proces legislacyjny w Polsce.

Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Rada Biznesu oraz Związek Rzemiosła Polskiego zaprezentowały projekt ustawy o samorządzie gospodarczym, który zostanie oficjalnie przekazany do prac legislacyjnych Sejmu. Celem projektu jest utworzenie powszechnego samorządu gospodarczego, który jednoczyłby i reprezentował całe środowisko przedsiębiorców.


Zdaniem Andrzeja Arendarskiego, prezesa KIG, ta publiczno-prawna instytucja mogłaby przejmować od administracji publicznej działania na rzecz rozwoju gospodarki realizując je lepiej, taniej i według rzeczywistych potrzeb przedsiębiorców.


Projekt kreuje pierwszy w Polsce Parlament Przedsiębiorców, który będzie miał prawo i obowiązek realizowania zadań publicznych. Dzięki temu 97 % niezrzeszonych mikro, małych i średnich przedsiębiorców otrzyma możliwość bezpośredniego wpływu na proces legislacyjny w Polsce.


Samorząd gospodarczy nie będzie organizacją członkowską, do której przynależność jest obowiązkowa. Będzie powszechną instytucją, w której uczestniczą przedsiębiorcy na zasadzie uczestnictwa obywateli w samorządzie terytorialnym.


Swoje poparcie dla pracy nad ustawą wyrazili przedstawiciele poszczególnych ugrupowań politycznych: PiS, SLD oraz PO. Jednocześnie ujawnili obawy dotyczące finansowania samorządu z budżetu państwa.


Natomiast przeciwna powołaniu powszechnego samorządu gospodarczego jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Jej zdaniem jest to tworzenie niepotrzebnej administracji, podatnej na naciski polityczne, ograniczającej konkurencję i na dodatek finansowanej z naszych podatków.


Utworzenie powszechnego samorządu gospodarczego wiąże się z ogromnym ryzykiem stworzenia dodatkowej, kosztownej struktury biurokratycznej, obciążonej marazmem decyzyjnym. W sytuacji niskiej aktywności społecznej polskich przedsiębiorców istnieje ogromne ryzyko, że nastąpi autonomizacja samorządowej biurokracji, składającej się z działaczy i pracowników etatowych, uważa PKPP Lewiatan.

oprac. Alicja Fal

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK