| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Powstanie samorząd gospodarczy reprezentujący firmy

Powstanie samorząd gospodarczy reprezentujący firmy

Wkrótce do Sejmu trafi projekt ustawy o samorządzie gospodarczym powołujący Parlament Przedsiębiorców. Dzięki temu mikro, małe i średnie firmy zyskają możliwość bezpośredniego wpływu na proces legislacyjny w Polsce.

Business Centre Club, Krajowa Izba Gospodarcza, Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług, Polska Rada Biznesu oraz Związek Rzemiosła Polskiego zaprezentowały projekt ustawy o samorządzie gospodarczym, który zostanie oficjalnie przekazany do prac legislacyjnych Sejmu. Celem projektu jest utworzenie powszechnego samorządu gospodarczego, który jednoczyłby i reprezentował całe środowisko przedsiębiorców.


Zdaniem Andrzeja Arendarskiego, prezesa KIG, ta publiczno-prawna instytucja mogłaby przejmować od administracji publicznej działania na rzecz rozwoju gospodarki realizując je lepiej, taniej i według rzeczywistych potrzeb przedsiębiorców.


Projekt kreuje pierwszy w Polsce Parlament Przedsiębiorców, który będzie miał prawo i obowiązek realizowania zadań publicznych. Dzięki temu 97 % niezrzeszonych mikro, małych i średnich przedsiębiorców otrzyma możliwość bezpośredniego wpływu na proces legislacyjny w Polsce.


Samorząd gospodarczy nie będzie organizacją członkowską, do której przynależność jest obowiązkowa. Będzie powszechną instytucją, w której uczestniczą przedsiębiorcy na zasadzie uczestnictwa obywateli w samorządzie terytorialnym.


Swoje poparcie dla pracy nad ustawą wyrazili przedstawiciele poszczególnych ugrupowań politycznych: PiS, SLD oraz PO. Jednocześnie ujawnili obawy dotyczące finansowania samorządu z budżetu państwa.


Natomiast przeciwna powołaniu powszechnego samorządu gospodarczego jest Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Jej zdaniem jest to tworzenie niepotrzebnej administracji, podatnej na naciski polityczne, ograniczającej konkurencję i na dodatek finansowanej z naszych podatków.


Utworzenie powszechnego samorządu gospodarczego wiąże się z ogromnym ryzykiem stworzenia dodatkowej, kosztownej struktury biurokratycznej, obciążonej marazmem decyzyjnym. W sytuacji niskiej aktywności społecznej polskich przedsiębiorców istnieje ogromne ryzyko, że nastąpi autonomizacja samorządowej biurokracji, składającej się z działaczy i pracowników etatowych, uważa PKPP Lewiatan.

oprac. Alicja Fal

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Pasieka Derlikowski Brzozowska i Partnerzy

kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK