| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ecofin zaakceptowała projekt dyrektywy dotyczącej współpracy w sprawach podatkowych

Ecofin zaakceptowała projekt dyrektywy dotyczącej współpracy w sprawach podatkowych

Ecofin osiągnęło w marcu 2010 roku porozumienie w sprawie zasad współpracy państw członkowskich w sprawach podatkowych. Celem nowej dyrektywy jest stworzenie systemu pomocy prawnej, który zapewniać będzie szeroki dostęp do informacji podatkowej, również do informacji posiadanych przez instytucje finansowe.

Przyjęty przez Ecofin projektu dyrektywy ma zastąpić postanowienia obowiązującej obecnie dyrektywę 76/308, która reguluje zasady współpracy państw członkowskich w sprawach podatkowych.

Nowa dyrektywa ma na celu m.in. stworzenie praktycznych narzędzi służących usprawnieniu współpracy administracyjnej - jednolite formularze, formaty, kanały wymiany informacji. Wprowadza również zasadę  największego uprzywilejowania, zgodnie z którą państwa członkowskie byłyby zobowiązane do zapewniania innym państwom członkowskim tego samego poziom współpracy, który przyjmują w stosunkach z krajami trzecimi. W nowej dyrektywie zakazano państwom członkowskim powoływania się na tajemnicę bankową w odniesieniu do nierezydentów, jako uzasadnienia odmowy dostarczenia informacji dotyczących podatnika państwu członkowskiemu, w którym ma on siedzibę lub miejsce zamieszkania.

Wprowadzenie nowej dyrektywy ma przyczynić się do usprawnienia przepływu informacji podatkowej w Unii Europejskiej i ograniczenia skali oszustw podatkowych.

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego

Taxways Sp. z o.o.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Tax Care
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK