REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwrot podatku w Wielkiej Brytanii

REKLAMA

Aby móc ubiegać się o zwrot VAT w Wielkiej Brytanii, należy złożyć w odpowiednim urzędzie wymagane dokumenty. Przy przesyłaniu należy zwrócić uwagę na ich poprawność. Jeśli w którymkolwiek z dokumentów zidentyfikowano błąd, np. w nazwie firmy, wówczas do przesyłanego wniosku trzeba dołączyć pisemne sprostowanie błędnej informacji.

Marek Konieczny oraz Katarzyna Berbeć z poznańskiego biura firmy Deloitte wyjaśnili „GP”, że każdemu przedsiębiorcy zarejestrowanemu na potrzeby VAT w Polsce i dokonującemu zakupów w innym państwie członkowskim UE, w którym nie prowadzi on działalności oraz nie jest w nim zarejestrowanym podatnikiem VAT, przysługuje prawo ubiegania się o zwrot VAT związanego z tymi zakupami. Podstawę prawną stanowi tutaj VIII Dyrektywa Rady UE (79/1072/EEC).

Autopromocja

Zgodnie z jej przepisami, podmiot uprawniony do ubiegania się o zwrot VAT to przedsiębiorca: w naszym przypadku zarejestrowany na VAT w Polsce, dokonujący w związku z prowadzoną działalnością zakupu towarów i usług, dających prawo do odliczenia VAT naliczonego w innym niż Polska państwie UE. W okresie, za który składany jest wniosek o zwrot VAT, podatnik nie może posiadać miejsca prowadzenia działalności w danym państwie UE, w którym ubiega się o zwrot podatku, realizować tam dostawy towarów lub wykonywać usług (wyjątek stanowią usługi transportowe i usługi, za które podatek VAT rozlicza usługobiorca).

Trzeba złożyć wniosek

Eksperci z firmy Deloitte podkreślili, że aby ubiegać się o zwrot VAT w Wielkiej Brytanii, niezbędne będą dokumenty wymagane przez właściwy brytyjski urząd w celu realizacji procedury zwrotu VAT. Będą to: wniosek o zwrot VAT: formularz „VAT 65” (dostępny na stronie internetowej), oryginały faktur (opiewających na łączną kwotę przewyższającą 100 funtów brytyjskich (GBP)) i ewentualnie dokumentów celnych oraz dokument potwierdzający status podatnika VAT w innym kraju członkowskim (tj. w naszym przypadku w Polsce). – Należy zwrócić uwagę na poprawność przesyłanych dokumentów. Jeśli w którymkolwiek z dokumentów zidentyfikowano błąd (np. w nazwie firmy), wówczas do przesyłanego wniosku należy załączyć pisemne sprostowanie błędnej informacji. Natomiast jeśli sam wniosek będzie wypełniony błędnie, wówczas nawet braki czy błędy niewielkiej wagi mogą spowodować odrzucenie wniosku oraz konieczność ponownego przesłania poprawnego wniosku, co oczywiście może spowodować wydłużenie całej procedury, nawet do kilkunastu miesięcy. Warto więc zadbać o poprawność składanego wniosku – dodał Marek Konieczny, doradca podatkowy z Deloitte.

Zwrot w ciągu sześciu miesięcy

Katarzyna Berbeć, członek zespołu Deloitte biuro w Poznaniu, wyjaśniła „GP”, że zwrot VAT powinien nastąpić w ciągu sześciu miesięcy od dnia otrzymania wniosku przez urząd, niemniej jednak trzeba być przygotowanym na to, że procedura zwrotu podatku w praktyce może zająć więcej czasu, w związku z tym wskazane wydaje się rozważenie kwartalnej formy ubiegania się o zwrot VAT-u. – Należy zaznaczyć, iż wniosek składany do właściwego urzędu nie powinien obejmować kwot VAT związanych z zakupami dokonanywanymi w okresie krótszym niż 3 miesiące i dłuższym niż 1 rok, przy czym wnioskowana kwota zwrotu nie może być niższa niż 130 GPB w stosunku kwartalnym oraz 16 GBP w skali roku. Ostatecznym terminem złożenia wniosku o zwrot VAT dotyczącego zakupów dokonanych w danym roku kalendarzowym jest 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. Jest to data nieprzekraczalna.

Zwrot od zakupów biznesowych

Nasi eksperci podkreślili również, iż Wielka Brytania dopuszcza uzyskanie zwrotu VAT od zakupu paliw, wynajmu samochodów dla celów biznesowych (nie dłuższego jednak niż 3 dni), usług gastronomicznych (na rzecz pracowników firmy oraz w przypadku delegacji) i noclegowych, a także kursów szkoleniowych (z pewnymi ograniczeniami). Niestety, poniesienie kosztów reprezentacyjnych w Wielkiej Brytanii, np. wspólna kolacja z klientem, organizowanie dla klientów różnych imprez kulturalnych czy sportowych nie uprawnia do ubiegania się o zwrot VAT. Warto przy tym pamiętać, iż podstawowa stawka VAT, która znajduje zastosowanie w odniesieniu do większości towarów i usług, wynosi w Wielkiej Brytanii 17,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważny adres
Wnioski o zwrot VAT wraz z pozostałą dokumentacją należy składać do urzędu:
HM Customs and Excise
VAT Overseas Repayments
8th/13th Directive
Custom House
PO Box 34
Londonderry
BT48 7AE
Northern Ireland
/Północna Irlandia
www.hmce.gov.uk
Oprac.  Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od kiedy obowiązkowy KSeF? Projekt ustawy przyjęty przez rząd

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, który ma na celu przesunięcie obligatoryjnego KSeF na 1 lutego 2026 r. Jak informuje Ministerstwo Finansów, dalsze uproszczenia KSeF, w tym zapowiadane przez resort finansów etapowe wejście w życie KSeF będzie przedmiotem odrębnych prac legislacyjnych.

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. I może mieć poważne konsekwencje na gruncie VAT

Dostałeś rabat i wystawiłeś fakturę korygującą? To błąd. W przypadku rabatu pośredniego kluczowe znaczenie ma okoliczność, że między podatnikiem przekazującym środki pieniężne a podmiotem będącym beneficjentem rabatu pośredniego nie miała miejsca żadna transakcja, którą można byłoby skorygować.

Automatyczna akceptacja PIT. Wgląd w deklaracje i korekta nie będą możliwe przez kilka dni

Automatyczna akceptacja zeznań podatkowych PIT w usłudze Twój e-PIT nastąpi po 30 kwietnia i potrwa przez pierwsze dni maja. Podczas trwania tego procesu usługa nie będzie dostępna, a więc przez kilka dni nie będzie można sprawdzić złożonej już deklaracji PIT, ani złożyć korekty zeznania rocznego. Na czym dokładnie polega ten proces?

Windykacja na własną rękę – jakie są plusy i minusy po stronie przedsiębiorcy?

Proces windykacji można przeprowadzić na kilka sposobów. Czy jednak warto prowadzić windykację w przedsiębiorstwie na własną rękę? Jakie są plusy i minusy takiego działania?

Odroczenie KSeF. Decyzja słuszna, choć budzi wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców

Decyzja o przesunięciu KSeF jest słuszna, natomiast tak długie odroczenie może budzić wątpliwości w kontekście interesu przedsiębiorców - zauważa ekspert podatkowy Adam Mariański. Zdaniem prawnika wielu przedsiębiorców jest już gotowych do wprowadzenia Krajowego Systemu e-Faktur.

To już ostatni dzwonek. Dzisiaj upływa termin na rozliczenie PIT

We wtorek, 30 kwietnia, mija termin na rozliczenie PIT za rok 2023. Możliwe jest złożenie zeznania drogą elektroniczną lub papierową, które można dostarczyć do Urzędu Skarbowego lub wysłać pocztą.

Zarobki kierowców zawodowych w Polsce. Najczęściej przynajmniej 8 tys. zł brutto. Ale nie wszyscy tyle dostają. Od czego zależy pensja kierowcy?

Ile zarabiają zawodowi kierowcy w Polsce? W 2023 roku w branży TSL nastąpiły istotne zmiany w ustalaniu wynagrodzeń dla kierowców. Wzrost płacy wraz z nowymi przepisami dotyczącymi delegowania pracowników, wpłynęły na rozliczanie płac, szczególnie kierowców działających za granicą. Te zmiany bezpośrednio wpłynęły na budżety firm transportowych, zmuszając je do uwzględnienia większych kosztów wynagrodzeń kierowców. Jednocześnie stanowią korzystną zmianę dla kierowców, poprawiając ich elastyczność finansową i warunki pracy.

BPO: kto i jak może skorzystać na outsourcingu procesów biznesowych. Co najmniej 20% oszczędności dla większych firm

Usługi centrów BPO (Business Process Outsourcing) są efektywnym narzędziem dla firm. Umożliwiają redukcję kosztów i szybszy rozwój. Dlatego są popularne wśród międzynarodowych firm. Ich skala była jednak za duża dla polskich średnich i dużych firm – od niedawna powstają jednak rozwiązania dopasowane do ich potrzeb.

Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r. Co będzie zawierała ustawa zmieniająca?

Obowiązkowy KSeF dla firm wejdzie w życie od 2026 roku. Ukazał się projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje zmiany w Krajowym Systemie e-Faktur. Nową datę wejścia w życie obligatoryjnego KSeF określa się na dzień 1 lutego 2026 r.

ZUS: Niepełnosprawni przedsiębiorcy mogą w 2024 r. obniżyć roczną składkę zdrowotną. Jak to zrobić? Jakie warunki?

ZUS informuje, że od rozliczenia rocznego za rok 2023, osoby z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne na poniższych zasadach.

REKLAMA