| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urlop ojcowski nie dla adopcyjnych rodziców

Urlop ojcowski nie dla adopcyjnych rodziców

Długotrwałe procedury związane z adoptowaniem dziecka powodują, że rodzic traci prawo do dodatkowego urlopu z tytułu opieki nad dzieckiem.

Od początku tego roku pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze jednego tygodnia. Musi on być jednak wykorzystany do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich mimo uprawnienia część ojców nie jest w stanie skorzystać z dni wolnych na opiekę nad dzieckiem. O wyjaśnienie sprawy rzecznik zwrócił się do Jolanty Fedak, ministra pracy i polityki społecznej. Problem dotyczy szczególnie rodziców, którzy przysposabiają dziecko. Rozpoczęcie procedury adopcyjnej wymaga bowiem uregulowania sytuacji prawnej dziecka. Długotrwałość postępowania o pozbawienie władzy rodzicielskiej rodziców biologicznych powoduje, że orzeczenie o przysposobieniu jest wydawane często po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. To uniemożliwia skorzystanie z urlopu ojcowskiego.

- Tylko niektóre dzieci mają uregulowany status prawny, np. gdy matka już w szpitalu zrzeka się swoich praw, a sam proces o przysposobienie, który wymaga sporządzania wielu opinii, trwa przeciętnie pół roku - mówi Wojciech Pytel, prezes Fundacji Rodzin Adopcyjnych

Dodaje, że procedury często wydłuża jeszcze postępowanie preadpocyjne związane z poszukiwaniem kandydatów na rodziców adopcyjnych.

Rzecznik dodaje, że podobny problem związany z uprawnieniami rodziców adopcyjnych występował, gdy ubiegali się oni w gminie o becikowe. Tu też obowiązuje 12 miesięcy na złożenie wniosku. Po zmianie przepisów mogą oni złożyć wniosek w terminie 12 miesięcy od przysposobienia dziecka, ale nie później niż do ukończenia przez dziecko 18 lat.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK