| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Amortyzacja jest wyrażonym w pieniądzu rozłożeniem w czasie wartości zużycia środka trwałego (wartości niematerialnych i prawnych). Systematyczne odpisy amortyzacyjne powinny odzwierciedlać stopień zużycia majątku trwałego w czasie. Podstawą wyznaczenia amortyzacji są dwa elementy: wartość początkowa majątku, determinowana przez zasady wyceny bilansowej, oraz przewidywany okres użytkowania. To właśnie ze względu na drugi element amortyzacja jest szczególnym kosztem zarówno w rachunkowości, jak i w prawie podatkowym. Rachunkowość rozróżnia pojęcie amortyzacji i umorzenia. Umorzenie jest kategorią ewidencyjną, a amortyzacja kategorią kosztową. Amortyzacja to koszt zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych dla potrzeb bilansowych wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym artykułem poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty), z zachowaniem zasady ostrożności. W szczególności należy w tym celu w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, uwzględnić zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów, w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych.
Zużycie, czy to fizyczne czy ekonomiczne, powoduje obniżenie wartości środków trwałych i jest jednocześnie zaliczane w koszty działalności danego podmiotu gospodarczego. Zużycie powinniśmy rozpatrywać w dwóch aspektach – jako umorzenie, czyli korekta wartości początkowej środka trwałego, oraz jako amortyzacja, czyli koszt zużycia środka trwałego. Wyróżniamy dwa rodzaje zużycia:
• zużycie fizyczne, powstające w toku używania środka trwałego; na jego wysokość wpływa rodzaj i jakość środka trwałego, warunki i intensywność eksploatacji, staranność obsługi, częstotliwość remontów, warunki konserwacji; fizyczne zużycie środków trwałych jest wynikiem normalnej ich eksploatacji,
• zużycie ekonomiczne (moralne), wynikające z postępu technicznego, co powoduje konieczność wymiany dobrych jeszcze fizycznie obiektów na lepsze, a często tańsze w eksploatacji; zużycie ekonomiczne jest niezależne od zużycia fizycznego; najbardziej dostrzegalne jest ono w przypadku środków trwałych, wyprodukowanych na podstawie nowoczesnej i szybko rozwijającej się technologii produkcji, np. komputerów i ich oprogramowania.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Wiceprezes Zarządu i Dyrektor Handlowy BIK Brokers. Absolwent wydziału Zarządzania i Marketingu Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1992-95 jeden z organizatorów i założycieli sieci restauracji KFC, Pizza Hut i Taco Bell należącej do PepsiCo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK