| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Amortyzacja jest wyrażonym w pieniądzu rozłożeniem w czasie wartości zużycia środka trwałego (wartości niematerialnych i prawnych). Systematyczne odpisy amortyzacyjne powinny odzwierciedlać stopień zużycia majątku trwałego w czasie. Podstawą wyznaczenia amortyzacji są dwa elementy: wartość początkowa majątku, determinowana przez zasady wyceny bilansowej, oraz przewidywany okres użytkowania. To właśnie ze względu na drugi element amortyzacja jest szczególnym kosztem zarówno w rachunkowości, jak i w prawie podatkowym. Rachunkowość rozróżnia pojęcie amortyzacji i umorzenia. Umorzenie jest kategorią ewidencyjną, a amortyzacja kategorią kosztową. Amortyzacja to koszt zużycia środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych dla potrzeb bilansowych wynika z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tym artykułem poszczególne składniki aktywów i pasywów wycenia się stosując rzeczywiście poniesione na ich nabycie (wytworzenie) ceny (koszty), z zachowaniem zasady ostrożności. W szczególności należy w tym celu w wyniku finansowym, bez względu na jego wysokość, uwzględnić zmniejszenia wartości użytkowej lub handlowej składników aktywów, w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych.
Zużycie, czy to fizyczne czy ekonomiczne, powoduje obniżenie wartości środków trwałych i jest jednocześnie zaliczane w koszty działalności danego podmiotu gospodarczego. Zużycie powinniśmy rozpatrywać w dwóch aspektach – jako umorzenie, czyli korekta wartości początkowej środka trwałego, oraz jako amortyzacja, czyli koszt zużycia środka trwałego. Wyróżniamy dwa rodzaje zużycia:
• zużycie fizyczne, powstające w toku używania środka trwałego; na jego wysokość wpływa rodzaj i jakość środka trwałego, warunki i intensywność eksploatacji, staranność obsługi, częstotliwość remontów, warunki konserwacji; fizyczne zużycie środków trwałych jest wynikiem normalnej ich eksploatacji,
• zużycie ekonomiczne (moralne), wynikające z postępu technicznego, co powoduje konieczność wymiany dobrych jeszcze fizycznie obiektów na lepsze, a często tańsze w eksploatacji; zużycie ekonomiczne jest niezależne od zużycia fizycznego; najbardziej dostrzegalne jest ono w przypadku środków trwałych, wyprodukowanych na podstawie nowoczesnej i szybko rozwijającej się technologii produkcji, np. komputerów i ich oprogramowania.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Pysz

Doradca podatkowy nr 11335

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK