| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Jak zaoszczędzić na amortyzacji

Rok 2005 (stawka amortyzacyjna obniżona, czyli 7%)
Odpis amortyzacyjny miesięczny: (12 000 zł x 7%) / 12 = 70 zł
Odpis amortyzacyjny za rok 2005: 70 zł x 12 miesięcy = 840 zł
W kolejnych latach użytkowania środka trwałego firma będzie dokonywać rocznych odpisów amortyzacyjnych, które będą kształtowały się na takim poziomie jak w 2005 r. Okres amortyzacji wyniesie 13 lat i 8 miesięcy.
Indywidualne stawki amortyzacyjne
Kolejną możliwością, którą mają firmy, jest ustalenie indywidualnych stawek amortyzacyjnych (stosownie do danego rodzaju składnika majątku). Dotyczy to jednak tylko używanych lub ulepszonych środków trwałych, pod warunkiem że są to środki trwałe po raz pierwszy wprowadzone do ewidencji lub wykazu. Tym samym oznacza to, że nie ma możliwości ustalenia indywidualnej stawki amortyzacji dla składników majątku, które kiedykolwiek figurowały w ewidencji podatnika lub zostały z tej ewidencji wykreślone i ponownie wprowadzone.
Tab. 17. Okres amortyzacji przy wykorzystaniu indywidualnych stawek amortyzacyjnych
PRZYKŁAD
Firma KABA posiada środek trwały o wartości początkowej 12 000 zł, który był wykorzystywany przez 10 miesięcy. Środek trwały należy do grupy 3–6 i 8 KŚT. Kierownik jednostki polecił ustalić indywidualną stawkę amortyzacyjną dla tego środka trwałego. Wartość początkowa środka trwałego nie przekracza 25 000 zł, a zatem dopuszczalny okres amortyzacji wynosi nie mniej niż 24 miesiące, tj. 2 lata (zgodnie z zasadami przedstawionymi w tabeli 17). Tym samym roczna stawka amortyzacji nie może przekroczyć 50%, tj. 100%/2 = 50%.
Roczny odpis amortyzacyjny:
12 000 zł x 50% = 6000 zł
Miesięczny odpis amortyzacyjny:
6000 zł / 12 = 500 zł
Amortyzacja środka trwałego będzie więc trwała przez 2 lata.
Stosowanie metody degresywnej
Kolejna metoda amortyzacji dopuszczona przez przepisy to metoda degresywna. Stosowanie tej metody oznacza stosowanie w pierwszym okresie amortyzacji podwyższonych stawek amortyzacyjnych naliczanych od wartości początkowej, a w następnym okresie amortyzacja naliczana jest od wartości netto, tzn. od wartości początkowej pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne. Przepisy podatkowe dopuszczają stosowanie metody degresywnej wyłącznie do maszyn i urządzeń zaliczanych do grup 3–6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych, a także środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych. Przy zastosowaniu metody degresywnej stawki podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych należy podwyższyć w pierwszym podatkowym roku ich używania o odpowiedni współczynnik podany w poniższej tabeli.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK