| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Badania techniczne pojazdów na potrzeby VAT

Badania techniczne pojazdów na potrzeby VAT

Przedsiębiorcy posiadający określone rodzaje samochodów powinni jak najszybciej zapisać się na badanie techniczne, aby uzyskać potwierdzenie, że ich pojazdy spełniają nowe wymagania sformułowane dla potrzeb VAT - radzą eksperci.

Nowe zasady, które wejdą w życie po 90 dniach od ogłoszenia znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, m.in. ograniczają liczbę pojazdów korzystających z pełnego odliczenia VAT zawartego w cenie ich zakupu oraz paliw. Jednak przedsiębiorcy użytkujący samochody spełniające nowe wymagania z dniem wejścia przepisów, które zastąpią wzór zawarty w obecnym art. 86 ust. 3 ustawy (nazywany często wzorem Lisaka), i tak nie będą mieli prawa do odliczania VAT od zakupu paliw. Nie będą mieli zaświadczeń z dodatkowego badania technicznego. Jednocześnie nie mają także możliwości jego wcześniejszego przeprowadzenia, gdyż zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym wchodzi w życie razem z przepisami, które zastąpią tzw. wzór Lisaka – wyjaśnili „Gazecie Prawnej” eksperci z firmy LeasePlan. W konsekwencji przedsiębiorcy stracą prawo do odliczeń VAT w pierwszym okresie obowiązywania nowych przepisów, gdyż przeprowadzenie dodatkowych badań może zająć sporo czasu stacjom kontroli pojazdów.Nowa definicja samochodu dostawczego, wprowadzona nowelą ustawy o podatku od towarów i usług, zmienia zasady odliczania VAT nie tylko od zakupu czy leasingu samochodów służbowych, ale również od zakupu paliwa do tych samochodów. Po upływie 90 dni od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw podatnicy utracą możliwość odliczania VAT od zakupu paliw do samochodów niespełniających nowych wymagań.

Specjaliści z firmy LeasePlan zwracają uwagę, że przedsiębiorcy posiadają samochody, które spełniają nowe wymagania, np. fiat seicento VAN, citroën berlingo z dwumiejscową homologacją ciężarową czy ciągnik siodłowy. Musi to jednak zostać potwierdzone i wiąże się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego dokonanego przez okręgową stację kontroli pojazdów, która wyda przy tym odpowiednie zaświadczenie oraz dokona odpowiedniej adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Dodatkowo, należy złożyć w urzędzie skarbowym kopię takiego zaświadczenia w terminie 14 dni od przeprowadzenia badania. Wprowadzenie przez ustawodawcę takiego warunku wiązało się z koniecznością zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym, ponieważ nie zawierała ona regulacji prawnych, które określałyby przeprowadzanie dodatkowych badań technicznych przez okręgowe stacje kontroli pojazdów o spełnianiu wymagań wynikających z innych ustaw.


Kiedy badanie techniczne

Zgodnie z art. 5 ustawy nowelizującej dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 88 ust. 5 powinno być przeprowadzone w terminie najbliższego obowiązkowego badania technicznego, nie później jednak niż przed upływem 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK