| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy z jednym źródłem dochodu nie będą składać PIT-ów?

Podatnicy z jednym źródłem dochodu nie będą składać PIT-ów?

Podatnicy, którzy mają jedno źródło dochodu, mogliby składać do urzędu skarbowego wniosek o to, by to urząd ich rozliczył - takie rozwiązanie zakłada przygotowany przez PSL projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i Ordynacji podatkowej.

Projekt przedstawiono na konferencji prasowej w Sejmie. "To prostszy, łatwiejszy sposób rozliczenia. Tym rozwiązaniem idziemy w kierunku, w którym pokazujemy, że państwo może coś dać podatnikom" - mówił wicepremier, minister gospodarki, szef PSL Waldemar Pawlak.

"Wychodzimy z założenia, że po 20 latach funkcjonowania tej ustawy czas ułatwić podatnikom sposób rozliczania. To rozwiązanie, które w sposób bardzo prosty pozwoli na to, by urząd skarbowy rozliczał podatnika. Wystarczy, by do końca stycznia podatnik przesłał do urzędu skarbowego prośbę o rozliczenie. W tym wniosku powinien zawrzeć informację o tym, jakie ulgi podatkowe chce zastosować (czy w ogóle chce), a także oświadczyć, która organizacja pożytku publicznego może skorzystać z jego odpisu 1 proc." - mówił Jan Łopata, który przygotował projekt.

PSL chce, by rozwiązanie to funkcjonowało już w przyszłym roku, a więc by w ten sposób można było rozliczyć się z fiskusem za 2010 r. Według danych klubu, rozwiązaniem tym byłoby zainteresowanych 6,7 mln polskich podatników.

"To byłby jedyny dokument, który podatnik do urzędu skarbowego by złożył. Do końca marca naczelnik US miałby czas na dokonanie rozliczenia, zaś do końca kwietnia można by było dokonywać końcowego rozliczenia" - zaznaczył Łopata. Dodał, że jego klub liczy, iż w parlamencie łatwo będzie o poparcie pomysłu, bo nie wyklucza on żadnych obowiązujących form rozliczania się.

Zgodnie z propozycją PSL, wynagrodzenie, przysługujące płatnikom za przygotowanie zeznania rocznego podatników w sytuacji, gdy rozliczenia dokona US, miałoby trafić do tego urzędu na wypłatę premii dla pracowników dokonujących rozliczenia.

Waldemar Pawlak zwrócił uwagę na problem związany z niedawnym orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego o konieczności opodatkowania pakietów medycznych. W związku z tym orzeczeniem, fiskus upomina się o podatek od pakietów medycznych opłacanych pracownikom przez firmy. Chodzi o zaległości z ostatnich 5 lat.

"Mamy do czynienia z ciekawą erozją przepisów i represyjności państwa. Dotyczy to kilku spraw. Przykładowo: rozliczania tzw. pakietów medycznych, które przez wiele lat były traktowane jako dodatkowy bonus i teraz po orzeczeniu Sądu Najwyższego Ministerstwo Finansów, służby skarbowe, zaczynają występować do podatników z żądaniami rozliczenia 5 lat do tyłu tych pakietów. W tym przypadku jest to zadziwiająca hipokryzja" - mówił Pawlak.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zielona Linia

Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK