| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga meldunkowa tylko na budynek mieszkalny

Ulga meldunkowa tylko na budynek mieszkalny

Ulga meldunkowa przysługuje w przypadku sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym. Natomiast przychód ze sprzedaży udziału w budynku o przeznaczeniu niemieszkalnym oraz gruncie związanym ze zbytymi budynkami podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.

W przedstawionym w sprawie stanowisku podatnik dowodzi jednak, że powyższym zwolnieniem winien być objęty przychód ze sprzedaży całej nieruchomości, gdyż nie można sztucznie oddzielić dla celów jedynie podatkowych sprzedaży budynku od zbycia gruntu, na którym jest posadowiony. Według organu podatkowego przychód uzyskany ze zbycia gruntu oraz budynku o innym przeznaczeniu niż mieszkalny nie korzysta z przedmiotowego zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W efekcie, mając na uwadze powołane uregulowania prawne oraz przedstawione zdarzenie przyszłe Izba Skarbowa w Warszawie uznała, iż prawo do skorzystania ulgi meldunkowej będzie przysługiwało podatnikowi - o ile spełni wymagane przepisami warunki - wyłącznie do wysokości przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym nabytego w darowiźnie. Natomiast przychód ze sprzedaży udziału w budynku o przeznaczeniu niemieszkalnym oraz gruncie związanym ze zbytymi budynkami podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 15 września 2010 r. (nr IPPB2/415-651/10-2/MS1).

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »