| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot VAT

Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot VAT

Do 31 marca 2011 r. wydłuży się termin do składania wniosków o zwrot podatku VAT naliczonego w innym państwie członkowskim.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu do składania wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej podatnikom podatku od towarów i usług, oraz wniosków o zwrot podatku od towarów i usług podmiotom uprawnionym z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Nowe przepisy przedłużą tym podatnikom termin do składania wniosków o zwrot VAT za rok 2009 do dnia 31 marca 2011 r. (ustawowy termin upłynął z końcem września).

Dłuższy termin wynika z przepisów Unii Europejskiej związanych z uchwaleniem dyrektywy zmieniającej dyrektywę Rady 2008/9/WE.

Dyrektywa Rady 2008/9/WE zezwala podatnikom mniemającym siedziby w danym państwie członkowskim odzyskać podatek VAT od wydatków na prowadzenie działalności poniesionych w innym państwie członkowskim (państwie członkowskim zwrotu) za pośrednictwem elektronicznego portalu internetowego utworzonego w ich własnym państwie członkowskim (państwie członkowskim siedziby). Ten system elektroniczny zastąpił poprzedni system papierowy i upraszcza procedurę dla przedsiębiorstw. Zgodnie z dyrektywą wnioski o zwrot należy składać w państwie członkowskim siedziby najpóźniej do dnia 30 września roku kalendarzowego następującego po okresie zwrotu.

Jednak z powodu problemów przy wdrażaniu tej procedury w kilku państwach członkowskich, termin na składanie wniosków dotyczących okresu zwrotu z 2009 r. przedłużono do 31 marca 2011 r.

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem jego ogłoszenia i będzie miało moc obowiązującą od dnia 1 października 2010 r.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK