| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot VAT

Więcej czasu na złożenie wniosku o zwrot VAT

Do 31 marca 2011 r. wydłuży się termin do składania wniosków o zwrot podatku VAT naliczonego w innym państwie członkowskim.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia terminu do składania wniosków o zwrot podatku od wartości dodanej naliczonego w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej podatnikom podatku od towarów i usług, oraz wniosków o zwrot podatku od towarów i usług podmiotom uprawnionym z państw członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Nowe przepisy przedłużą tym podatnikom termin do składania wniosków o zwrot VAT za rok 2009 do dnia 31 marca 2011 r. (ustawowy termin upłynął z końcem września).

Dłuższy termin wynika z przepisów Unii Europejskiej związanych z uchwaleniem dyrektywy zmieniającej dyrektywę Rady 2008/9/WE.

Dyrektywa Rady 2008/9/WE zezwala podatnikom mniemającym siedziby w danym państwie członkowskim odzyskać podatek VAT od wydatków na prowadzenie działalności poniesionych w innym państwie członkowskim (państwie członkowskim zwrotu) za pośrednictwem elektronicznego portalu internetowego utworzonego w ich własnym państwie członkowskim (państwie członkowskim siedziby). Ten system elektroniczny zastąpił poprzedni system papierowy i upraszcza procedurę dla przedsiębiorstw. Zgodnie z dyrektywą wnioski o zwrot należy składać w państwie członkowskim siedziby najpóźniej do dnia 30 września roku kalendarzowego następującego po okresie zwrotu.

Jednak z powodu problemów przy wdrażaniu tej procedury w kilku państwach członkowskich, termin na składanie wniosków dotyczących okresu zwrotu z 2009 r. przedłużono do 31 marca 2011 r.

Projektowane rozporządzenie wejdzie w życie z dniem jego ogłoszenia i będzie miało moc obowiązującą od dnia 1 października 2010 r.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Szczygielski

 Ekspert rynku leasingowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK