| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zerowy VAT na książki do końca kwietnia 2011 r.

Zerowy VAT na książki do końca kwietnia 2011 r.

Dotychczasowa, zerowa stawka VAT na książki zostanie utrzymana do końca kwietnia 2011 r. Ale tylko w przypadku wydawnictw, które zostaną wydrukowane i przekazane do dystrybucji jeszcze w tym roku - proponuje MF w opublikowanym 9 grudnia projekcie rozporządzenia.

Czekająca na podpis prezydenta ustawa okołobudżetowa przewiduje m.in. podwyżkę z 22 proc. do 23 proc. podstawowej stawki VAT, która ma nastąpić 1 stycznia 2011 r. Do końca grudnia 2013 r. będą obowiązywać trzy nowe stawki VAT: 5, 8 i 23 proc. Wprowadzona zostanie 5-proc. stawka na żywność, książki i czasopisma specjalistyczne.

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra finansów, do końca kwietnia 2011 r. ma obowiązywać zerowa stawka na książki. Z kolei do końca lutego można będzie stosować zerową stawkę na czasopisma specjalistyczne, a do końca stycznia - 7 proc. stawkę dla pozostałych wydawnictw np. gazet, czy magazynów.

"Ulgi" nie będą jednak dotyczyć wszystkich wydawnictw. Księgarnia, która po 1 stycznia 2011 r. będzie chciała opodatkować książki obecną stawką VAT, powinna posiadać dokumenty potwierdzające, że książki te zostały przekazane do dystrybucji przed dniem zmiany stawki podatku. W przypadku gazet i czasopism potrzebne będzie zaświadczenie, że rozpoczęcie wydawania danego numeru do dystrybucji nastąpiło przed 1 stycznia 2011 r.

"Wprowadzenie ww. przepisów przejściowych jest zasadne z uwagi na fakt, że obowiązek podatkowy w przypadku dostawy tych towarów powstaje na szczególnych zasadach. Ponadto, dla książek i czasopism specjalistycznych następuje stosunkowo wysoka podwyżka stawki VAT (o 5 pkt proc.)" - zauważa resort finansów w uzasadnieniu do projektu.

Zdaniem starszego menedżera z firmy doradczej Deloitte Przemysława Skorupy, propozycja ministerstwa finansów to dobra wiadomość dla księgarzy i kolporterów.

"Zarówno jedni i drudzy będą mieli więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów i zmiany stawek VAT. Spowodowałaby ona problemy związane z opodatkowaniem książek, które trafiły do dystrybucji przed podwyżką. Nie będzie też konieczne ich +przemetkowanie+, albo zmiana cen, które są często nadrukowane na książkach" - powiedział PAP Skorupa. Zaznaczył, że podobna sytuacja dotyczyłaby prasy i czasopism, wydawanych jeszcze w tym roku, ale sprzedawanych po 1 stycznia 2011 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Zawadzka

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK