REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wydawcy: po wprowadzeniu VAT rynek książki zamarł

REKLAMA

Od 1 stycznia, kiedy wszedł 5-procentowy VAT na książki, rynek wydawniczy zawiesił działania; hurtownicy i wydawcy czekają na decyzję ministra finansów o szczegółach okresu przejściowego po wprowadzeniu nowej stawki podatku - podaje prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk.

Ministerstwo Finansów i środowisko wydawców nie zgadzają się co do interpretacji ustaleń z grudnia zeszłego roku na temat okresu przejściowego po wprowadzeniu 1 stycznia 2011 roku 5-procentowej stawki podatku VAT na książki. Rozporządzenie ministra finansów z 17 grudnia 2010 roku określa, że okres przejściowy zapewnia zerową stawkę podatku VAT do końca kwietnia 2011 roku wszystkim książkom, które znalazły się w inwentaryzacji, przeprowadzonej przez wydawców na koniec roku.

Autopromocja

Kontrowersje pomiędzy resortem a środowiskiem wydawców, hurtowników i księgarzy dotyczą dalszego losu książek ujętych w inwentaryzacji. Resort przyjmuje, że wydawcy mogą je sprzedawać hurtownikom z zerowym podatkiem, ale na wszystkich następnych etapach dystrybucji - pomiędzy hurtownikami a księgarniami - książki te muszą być już obłożone 5-proc. VAT-em. Zdaniem wydawców, ustalenia z grudnia zeszłego roku były inne - książki ujęte przez nich w spisie inwentaryzacyjnym na koniec roku miały mieć do końca kwietnia zerową stawkę VAT na wszystkich etapach dystrybucji.

W poniedziałek wydawcy skierowali do ministra finansów i mediów list otwarty, w którym sformułowali swój sprzeciw wobec interpretacji rozporządzenia przyjętej przez resort. W środę rzecznik ministerstwa Magdalena Kobos powiedziała, że resort stoi na stanowisku, iż wywiązał się ze wszystkich grudniowych ustaleń, realizując wszystkie sformułowane wtedy postulaty wydawców.

"Na podstawie tych postulatów napisaliśmy rozporządzenie, wszystkie postulaty zostały w nim uwzględnione. Rozporządzanie jest napisane bardzo precyzyjnie i jasno wynika z niego, jak należy postępować" - powiedziała Kobos PAP potwierdzając, że preferencyjna stawka podatku dotyczy jedynie tego etapu handlu, w którym książki wychodzą od wydawców. Na wszystkich innych etapach od 1 stycznia 2011 roku obowiązuje 5-procentowy VAT.

"Pod poniedziałkowym listem otwartym podpisane są wszystkie osoby, które ze strony środowiska ludzi książki uczestniczyły w grudniowych rozmowach z resortem. Wszyscy się zgadzają: podczas rozmów zostało ustalone, że wszystkie książki wyprodukowane do 31 grudnia 2010 roku miały mieć w okresie przejściowym zerową stawkę VAT niezależnie od etapu dystrybucji" - powiedział prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jego zdaniem, dystrybutorzy nie mogą zrealizować rozporządzenia ministra finansów z 17 grudnia w takim kształcie, jak chciałoby ministerstwo, tj. utrzymać zerową stawkę podatku na książki zakupione od wydawców w grudniu i wprowadzić 5-proc. VAT na te, które zakupiono po 1 stycznia. W większości przypadków chodzi o kolejne dostawy tych samych tytułów i zastosowanie sugerowanego przez Ministerstwo Finansów rozwiązania wymagałoby prowadzenia przez dystrybutorów podwójnej księgowości.

Marciszuk podkreśla, że w przypadku hurtowni, które mogą mieć na składzie nawet 40 tys. tytułów, prowadzenie podwójnej księgowości jest po prostu fizycznie niemożliwe. Na razie od początku stycznia wstrzymano transakcje na rynku książki, hurtownie nie kupują, a wydawcy - nie sprzedają. Hurtownicy zapowiadają, że jeżeli Ministerstwo Finansów podtrzyma swoją interpretację, będą musieli obłożyć 5-proc. VAT-em wszystkie książki, bo nie mają fizycznej możliwość prowadzenia podwójnej księgowości i sprzedawania różnych partii tego samego tytułu z różnym VAT-em.

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Książki, jeżeli rozporządzenie ministra finansów z 17 grudnia będzie realizowane tak jak obecnie proponuje resort, to "okres przejściowy ograniczy się tylko do wyprzedaży zapasów książek w księgarniach, co jest sprzeczne z wcześniejszymi ustaleniami i sprowadza całą ideę okresu przejściowego po wprowadzeniu VAT na książki do absurdu" - zauważył Piotr Marciszuk.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

REKLAMA