| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wydawcy: po wprowadzeniu VAT rynek książki zamarł

Wydawcy: po wprowadzeniu VAT rynek książki zamarł

Od 1 stycznia, kiedy wszedł 5-procentowy VAT na książki, rynek wydawniczy zawiesił działania; hurtownicy i wydawcy czekają na decyzję ministra finansów o szczegółach okresu przejściowego po wprowadzeniu nowej stawki podatku - podaje prezes Polskiej Izby Książki Piotr Marciszuk.

Marciszuk podkreśla, że w przypadku hurtowni, które mogą mieć na składzie nawet 40 tys. tytułów, prowadzenie podwójnej księgowości jest po prostu fizycznie niemożliwe. Na razie od początku stycznia wstrzymano transakcje na rynku książki, hurtownie nie kupują, a wydawcy - nie sprzedają. Hurtownicy zapowiadają, że jeżeli Ministerstwo Finansów podtrzyma swoją interpretację, będą musieli obłożyć 5-proc. VAT-em wszystkie książki, bo nie mają fizycznej możliwość prowadzenia podwójnej księgowości i sprzedawania różnych partii tego samego tytułu z różnym VAT-em.

Zdaniem prezesa Polskiej Izby Książki, jeżeli rozporządzenie ministra finansów z 17 grudnia będzie realizowane tak jak obecnie proponuje resort, to "okres przejściowy ograniczy się tylko do wyprzedaży zapasów książek w księgarniach, co jest sprzeczne z wcześniejszymi ustaleniami i sprowadza całą ideę okresu przejściowego po wprowadzeniu VAT na książki do absurdu" - zauważył Piotr Marciszuk.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA

Założony w 1919 roku Instytut Rachunkowości Zarządczej CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) jest czołową i jednocześnie największą organizacją zrzeszającą specjalistów z dziedziny rachunkowości zarządczej, liczącą ponad 227 000 członków i studentów w 179 krajach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »