| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MPiPS: ok. 1,6 tys. organizacji charytatywnych bez 1 proc. podatku

MPiPS: ok. 1,6 tys. organizacji charytatywnych bez 1 proc. podatku

Ok. 1,6 tys. organizacji charytatywnych nie znajdzie się w wykazie fundacji uprawnionych do otrzymania 1 proc. podatku - poinformowało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Organizacje te nie dostarczyły do 15 grudnia 2010 r. sprawozdań finansowych.

"Według stanu na dzień 7 stycznia br. w wykazie nie znajdzie się 1576 organizacji, z powodu niedostarczenia sprawozdań. Pozostałe spośród 2441, pierwotnie będących poza wykazem, znajdą się na liście ostatecznej" - poinformował resort pracy. Zaznaczono, że w dalszym ciągu trwa analiza złożonych odwołań dotyczących wykazu.

Organizacje charytatywne muszą przekazać ministrowi pracy sprawozdania finansowe i merytoryczne od 2004 r. W związku z nowelizacją ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 22 stycznia 2010 r., w tym roku po raz pierwszy niezłożenie sprawozdania wiąże się z nieumieszczeniem organizacji pożytku publicznego na wykazie uprawnionych od uzyskania 1 proc. podatku.

"Zważywszy na fakt, że powiązanie wypełniania obowiązku sprawozdawczego z możliwością uzyskania 1 proc. podatku obowiązuje od 1 września 2010 r., Ministerstwo w roku bieżącym, w drodze wyjątku, zamieści w wykazie (...) te organizacje, które złożyły sprawozdania nie później niż do dnia 15 grudnia 2010 r." - wyjaśnia MPiPS. Zaznaczono, że 15 grudnia to data, kiedy wykaz ma być gotowy.

"Tym samym w wykazie nie znajdą się organizacje, które w ogóle nie złożyły sprawozdań ani ich nie opublikowały na stronie internetowej MPiPS" - dodano.

W grudniu ub. r. resort pracy podał, że ok. jedna czwarta organizacji charytatywnych, czyli ok. 2,5 tys., nie otrzyma w przyszłym roku 1 proc. podatku.

"W wykazie nie znalazły się 2542 podmioty, które nie dochowały obowiązku sprawozdawczego lub znajdują się w stanie likwidacji bądź upadłości. Liczba ta stanowi ok. jedną czwartą wszystkich OPP" - informowano.

Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie stanowi, że organizacja charytatywna, która chce skorzystać z 1 proc. podatku, musi przekazać ministrowi pracy sprawozdanie finansowe i merytoryczne. Ma na to 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Ponadto w tym samym terminie organizacja ma obowiązek zamieszczenia sprawozdań na stronie internetowej resortu pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Baccata Enterprise sp. z o.o.

Firma szkoleniowo-doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK