| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urlop ojcowski będzie dłuższy

Urlop ojcowski będzie dłuższy

Z nowym rokiem weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego. Od 1 stycznia 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego wzrośnie do dwóch tygodni.

Ustawa z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. z 28 grudnia 2010 Nr 249, poz. 1655)

W wyniku nowelizacji pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Wymiar urlopu ojcowskiego w 2011 r. wynosi 1 tydzień. Ustawa określa ponadto, że pracownik-ojciec wychowujący dziecko, korzystający 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze wynoszącym 1 tydzień, ma prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem urlopu ojcowskiego. Części urlopu ojcowskiego udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu.

 

Komentarz:

Ta nowelizacja Kodeksu pracy obowiązuje od 1 stycznia 2011 r. Zmiana polega na wydłużeniu możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego przez pracownika - ojca dziecka, który dziecko przysposobił. Po zmianie przepisów ojciec adopcyjny może skorzystać z urlopu ojcowskiego nie tylko - tak jak dotychczas - do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje mu do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie. Jednak z urlopu ojcowskiego ojciec adopcyjny może skorzystać nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 lat, a gdy wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny - do ukończenia przez dziecko 10. roku życia. W 2011 r. wymiar urlopu ojcowskiego będzie wynosił 1 tydzień, a od 1 stycznia 2012 r. wzrośnie do 2 tygodni. Nowych przepisów nie stosuje się do ojców adopcyjnych, którzy skorzystali z urlopu ojcowskiego na dane dziecko przed wejściem w życie nowelizacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK