| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urlop ojcowski będzie dłuższy

Urlop ojcowski będzie dłuższy

Z nowym rokiem weszła w życie nowelizacja kodeksu pracy wprowadzająca zmiany w zakresie urlopu ojcowskiego. Od 1 stycznia 2012 roku wymiar urlopu ojcowskiego wzrośnie do dwóch tygodni.

Ustawa z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy (Dz.U. z 28 grudnia 2010 Nr 249, poz. 1655)

W wyniku nowelizacji pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10 roku życia.

Wymiar urlopu ojcowskiego w 2011 r. wynosi 1 tydzień. Ustawa określa ponadto, że pracownik-ojciec wychowujący dziecko, korzystający 1 stycznia 2012 r. z urlopu ojcowskiego w wymiarze wynoszącym 1 tydzień, ma prawo do części urlopu w wymiarze odpowiadającym różnicy między podwyższonym a dotychczasowym wymiarem urlopu ojcowskiego. Części urlopu ojcowskiego udziela się bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu w dotychczasowym wymiarze, na pisemny wniosek składany w terminie nie krótszym niż 3 dni przed rozpoczęciem korzystania z takiej części urlopu.

 

Komentarz:

Ta nowelizacja Kodeksu pracy obowiązuje od 1 stycznia 2011 r. Zmiana polega na wydłużeniu możliwości skorzystania z urlopu ojcowskiego przez pracownika - ojca dziecka, który dziecko przysposobił. Po zmianie przepisów ojciec adopcyjny może skorzystać z urlopu ojcowskiego nie tylko - tak jak dotychczas - do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy. Prawo do urlopu ojcowskiego przysługuje mu do upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie. Jednak z urlopu ojcowskiego ojciec adopcyjny może skorzystać nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7 lat, a gdy wobec dziecka odroczono obowiązek szkolny - do ukończenia przez dziecko 10. roku życia. W 2011 r. wymiar urlopu ojcowskiego będzie wynosił 1 tydzień, a od 1 stycznia 2012 r. wzrośnie do 2 tygodni. Nowych przepisów nie stosuje się do ojców adopcyjnych, którzy skorzystali z urlopu ojcowskiego na dane dziecko przed wejściem w życie nowelizacji.

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tobolewscy Kancelaria Doradztwa Biznesowego

Kredyty inwestycyjne, kredyt deweloperski, kredyt obrotowy, restrukturyzacja zadłużenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »