| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Wzrost VAT na ubranka dziecięce od 1 lipca, a nie 1 lutego

Wzrost VAT na ubranka dziecięce od 1 lipca, a nie 1 lutego

Podwyżka VAT na ubranka dziecięce nastąpi nie 1 lutego, jak chciał rząd, ale 1 lipca 2011 r. Nadal zwolnione z podatku mają być pakiety medyczne fundowane pracownikom - przewidują poprawki podkomisji, która zajmowała się projektem nowelizacji ustawy o VAT.

Inna poprawka zakłada opodatkowanie podstawową 23-proc. stawką m.in. wielbłądów. Dyrektor departamentu podatku od towarów i usług w resorcie finansów Tomasz Tratkiewicz wyjaśnił, że wskutek zmian w klasyfikacjach (PKWiU), które weszły w życie 1 stycznia 2011 r., do stawki obniżonej trafiła sprzedaż zwierząt, które "nie są zasadniczo przeznaczone do konsumpcji przez człowieka". Chodzi m.in. o wielbłądy, ale także gady (węże i żółwie) oraz ptaki hodowlane, np. papugi czy pawie. Zapewnił, że stawka obniżona będzie miała zastosowanie do strusi, których mięso jest coraz bardziej popularne.

Nie została natomiast rozstrzygnięta kwestia opodatkowania usług zlecanych przez placówki opieki zdrowotnej na zewnątrz, np. sprzątania sal. Do końca ub.r. usługi takie były zwolnione z VAT, ale od 1 stycznia 2011 r. są opodatkowane 23-proc. stawką.

Z danych przedstawionych przez przedstawiciela resortu zdrowia zebranych w kilku szpitalach wynika, że w wyniku zmian szpitale będą musiały zapłacić co roku po kilkadziesiąt tys. zł więcej, co w skali wielomilionowych kontraktów z NFZ nie jest dużą kwotą. Marek Kowalski z PKPP Lewiatan zwrócił uwagę, że w przypadku wieloletnich umów to firmy świadczące usługi będą musiały wziąć podwyżkę podatku na swoje barki. "Takie zmiany narzucają przedsiębiorcom przejście do szarej strefy" - powiedział.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK