| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ujednolicone zasady opłacania składki zdrowotnej za pracowników delegowanych za granicę

Ujednolicone zasady opłacania składki zdrowotnej za pracowników delegowanych za granicę

Od 1 stycznia 2011 r. obowiązuje zmiana przepisu, która miała na celu wyeliminowanie luki wprowadzonej niezamierzenie od 2007 r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przez dodanie ust. 6 do art. 32), czego skutkiem było zróżnicowanie sytuacji pracowników delegowanych w zależności od kraju wykonywania pracy.

Do 31 grudnia 2010 r. w przypadku nieobliczania przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - zgodnie z przepisami updof - od przychodów stanowiących podstawę wymiaru składki zdrowotnej, składkę obliczoną za poszczególne miesiące należało obniżać do wysokości 0 zł.

Zatem pracownicy, których dochody z mocy odpowiedniej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania były zwolnione z opodatkowania w Polsce, lecz którzy nadal pozostawali polskimi ubezpieczonymi, mieli obowiązek opłacać składkę zdrowotną, podczas gdy pracownicy delegowani (również podlegający ubezpieczeniu zdrowotnemu w Polsce), w przypadku których zaprzestanie odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy przez płatników następuje mimo opodatkowania ich dochodów w Polsce, zostali zwolnieni z odprowadzania tej składki.

W wyniku nowelizacji ustawy z 3 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. Nr 257, poz. 1723) został przywrócony stan prawny, jaki obowiązywał przed wejściem w życie art. 32 ust. 6 updof. Od 1 stycznia 2011 r. zwolnienie z odprowadzania składki na ubezpieczenie zdrowotne zostaje wyłączone w odniesieniu do wszelkich przychodów osób ubezpieczonych, od których płatnik nie odprowadza zaliczki na podatek dochodowy na podstawie dyspozycji zawartej w art. 32 ust. 6 updof. Oznacza to, że pracownicy delegowani - dopóki z mocy przepisów wspólnotowych posiadają status ubezpieczonych w ramach polskiego systemu zabezpieczenia społecznego - są objęci obowiązkiem odprowadzania składek na ubezpieczenie zdrowotne bez względu na to, czy wykonują pracę w kraju, z którym Rzeczpospolita Polska posiada umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, i niezależnie od charakteru takiej umowy.

Od 1 stycznia 2011 r. obniżanie składki do 0 zł nie ma zastosowania także do niektórych przychodów, od których na mocy przepisów updof pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy. Brak takiego przepisu do 31 grudnia 2010 r. powodował, że w niektórych przypadkach wobec nieobliczania zaliczki na podatek dochodowy przez płatników nie była również odprowadzana składka na ubezpieczenie zdrowotne (np. od przychodów z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia oraz od przychodów z tytułu pełnienia funkcji członków rad nadzorczych).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK