| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odwołać zgodę na przetwarzanie danych osobowych - zmiana ustawy

Można odwołać zgodę na przetwarzanie danych osobowych - zmiana ustawy

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych oraz niektórych innych ustaw, która m.in. przyznała Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (GIODO) nowe kompetencje i wprowadziła jednoznaczną możliwość odwołania zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych w każdym czasie.

Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie danych osobowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 229, poz. 1497)

Na początku warto wskazać, że nowelizacja po raz pierwszy jednoznacznie przesądziła sporną do tej pory w doktrynie kwestię dopuszczalności odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Od 7 marca 2011 r. nie będzie już żadnych wątpliwości, że osoba, która udzieliła zgody na przetwarzanie danych osobowych, może ją odwołać i to, co warto podkreślić, w każdym czasie.

Dodatkowo, nowelizacja rozszerza uprawnienia GIODO m.in. poprzez uznanie go za organ egzekucyjny w zakresie egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym. Tym samym GIODO, w przypadku niewykonania przez zobowiązanego decyzji administracyjnych wydanych w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych, może m.in. zastosować grzywnę w celu przymuszenia w wysokości do 10 tys. zł w stosunku do osób fizycznych, a 50 tys. zł w stosunku do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Nowelizacja wyposaża również GIODO w uprawnienie kierowania do organów państwowych, organów samorządu terytorialnego, państwowych i komunalnych jednostek organizacyjnych, jak również innych jednostek organizacyjnych, a także osób fizycznych i prawnych, wystąpień mających na celu zapewnienie skutecznej ochrony danych osobowych. Co więcej, GIODO będzie mógł występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej albo o wydanie bądź zmianę aktów prawnych w sprawach dotyczących ochrony danych osobowych. Podmioty, do których zostało skierowane wystąpienie lub wniosek są zobowiązane ustosunkować się do nich na piśmie w terminie 30 dni od daty ich otrzymania.

Dodatkowo, zgodnie z nowelizacją, GIODO może wykonywać swoje zadania przy pomocy jednostek zamiejscowych Biura GIODO. Celem tej zmiany jest zapewnienie obywatelom łatwiejszego dostępu do organu stojącego na straży zgodnego z prawem posługiwania się dotyczącymi ich informacjami. Rozwiązanie to umożliwi GIODO pełniejszą realizację jego ustawowych zadań w zakresie kontroli zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami statuującymi ich ochronę.

Nowelizacja wprowadziła również nową sankcję za udaremnianie lub utrudnianie inspektorowi GIODO wykonywania czynności kontrolnej w postaci kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Podsumowując, celem nowelizacji jest zwiększenie ochrony danych osobowych w Polsce poprzez rozszerzenie kompetencji GIODO w zakresie kontroli przestrzegania przepisów i egzekwowania wydanych decyzji administracyjnych. Ważną zmianą z punktu widzenia administratorów danych jak i osób, których dane są gromadzone i przetwarzane, jest również jednoznaczne wskazanie na możliwość odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych przez osobę, która jej udzieliła.

Patrycja Dzięgielewska

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

FC NIKMARK

Agencja Marketingowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »