| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Można odwołać zgodę na przetwarzanie danych osobowych - zmiana ustawy

Można odwołać zgodę na przetwarzanie danych osobowych - zmiana ustawy

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie nowelizacja ustawy o ochronie danych osobowych oraz niektórych innych ustaw, która m.in. przyznała Generalnemu Inspektorowi Ochrony Danych Osobowych (GIODO) nowe kompetencje i wprowadziła jednoznaczną możliwość odwołania zgody na przetwarzanie swoich danych osobowych w każdym czasie.

Ustawa z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie danych osobowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2010 r. Nr 229, poz. 1497)

Na początku warto wskazać, że nowelizacja po raz pierwszy jednoznacznie przesądziła sporną do tej pory w doktrynie kwestię dopuszczalności odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Od 7 marca 2011 r. nie będzie już żadnych wątpliwości, że osoba, która udzieliła zgody na przetwarzanie danych osobowych, może ją odwołać i to, co warto podkreślić, w każdym czasie.

Dodatkowo, nowelizacja rozszerza uprawnienia GIODO m.in. poprzez uznanie go za organ egzekucyjny w zakresie egzekucji administracyjnej obowiązków o charakterze niepieniężnym. Tym samym GIODO, w przypadku niewykonania przez zobowiązanego decyzji administracyjnych wydanych w sprawach wykonania przepisów o ochronie danych osobowych, może m.in. zastosować grzywnę w celu przymuszenia w wysokości do 10 tys. zł w stosunku do osób fizycznych, a 50 tys. zł w stosunku do osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej.

Nowelizacja wyposaża również GIODO w uprawnienie kierowania do organów państwowych, organów samorządu terytorialnego, państwowych i komunalnych jednostek organizacyjnych, jak również innych jednostek organizacyjnych, a także osób fizycznych i prawnych, wystąpień mających na celu zapewnienie skutecznej ochrony danych osobowych. Co więcej, GIODO będzie mógł występować do właściwych organów z wnioskami o podjęcie inicjatywy ustawodawczej albo o wydanie bądź zmianę aktów prawnych w sprawach dotyczących ochrony danych osobowych. Podmioty, do których zostało skierowane wystąpienie lub wniosek są zobowiązane ustosunkować się do nich na piśmie w terminie 30 dni od daty ich otrzymania.

Dodatkowo, zgodnie z nowelizacją, GIODO może wykonywać swoje zadania przy pomocy jednostek zamiejscowych Biura GIODO. Celem tej zmiany jest zapewnienie obywatelom łatwiejszego dostępu do organu stojącego na straży zgodnego z prawem posługiwania się dotyczącymi ich informacjami. Rozwiązanie to umożliwi GIODO pełniejszą realizację jego ustawowych zadań w zakresie kontroli zgodności przetwarzania danych osobowych z przepisami statuującymi ich ochronę.

Nowelizacja wprowadziła również nową sankcję za udaremnianie lub utrudnianie inspektorowi GIODO wykonywania czynności kontrolnej w postaci kary grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Podsumowując, celem nowelizacji jest zwiększenie ochrony danych osobowych w Polsce poprzez rozszerzenie kompetencji GIODO w zakresie kontroli przestrzegania przepisów i egzekwowania wydanych decyzji administracyjnych. Ważną zmianą z punktu widzenia administratorów danych jak i osób, których dane są gromadzone i przetwarzane, jest również jednoznaczne wskazanie na możliwość odwołania zgody na przetwarzanie danych osobowych przez osobę, która jej udzieliła.

Patrycja Dzięgielewska

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK