| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jedno - zbiorcze świadectwo pracy oraz mniej wstępnych badań dla pracowników

Jedno - zbiorcze świadectwo pracy oraz mniej wstępnych badań dla pracowników

Dnia 21 marca 2011 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy – Kodeks Pracy (Dz. U. z 2011 r. Nr 36, poz. 181), która wprowadza zmiany w zakresie wydawania świadectw pracy oraz kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie.

 

Zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 97 § 1 i § 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm., dalej „k.p.”) obowiązkiem pracodawcy, w związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy, jest niezwłoczne wydanie pracownikowi świadectwa pracy. Wydanie świadectwa pracy nie może być uzależnione od uprzedniego rozliczenia się pracownika z pracodawcą. Natomiast, w przypadku rozwiązania lub wygaśnięcia umowy o pracę z pracownikiem, z którym dotychczasowy pracodawca nawiązuje kolejną umowę o pracę bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę, pracodawca jest obowiązany wydać pracownikowi świadectwo pracy, tylko na jego żądanie.

Nowelizacja utrzymuje powyższe zasady jednak z tą zmianą, że pracodawca będzie zwolniony od obowiązku każdorazowego wydania świadectwa pracy pracownikowi, jeżeli pozostaje on zatrudniony u tego samego pracodawcy na podstawie umowy o pracę na czas określony, umowy o pracę na okres próbny lub umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy. W takim przypadku nowelizacja przewiduje obowiązek wydania jednego świadectwa pracy obejmującego okresy zatrudnienia na podstawie wszystkich umów zawartych w okresie 24 miesięcy, poczynając od zawarcia pierwszej z nich. Dodatkowo, pracodawca będzie miał obowiązek wydać świadectwo pracy na żądanie pracownika po rozwiązaniu lub wygaśnięciu każdej umowy o pracę lub dotyczące łącznego okresu zatrudnienia, przypadającego przed zgłoszeniem żądania. Termin dla pracodawcy na wydanie świadectwa pracy będzie wynosił 7 dni od dnia złożenia pisemnego wniosku przez pracownika.

Nowelizacja zmienia również zasady podlegania przez pracowników wstępnym badaniom lekarskim. Po wejściu w życie nowych przepisów osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą nie będą podlegały wstępnym badaniom lekarskim. Kluczową zmianą w tym zakresie jest więc dodanie przez nowelizację 30 dniowego okresu miedzy kolejnymi umowami o pracę, w którym zwolnienie to ma zastosowanie. Zgodnie z obecnym brzmieniem k.p. dopuszczalne jest takie zwolnienie tylko w przypadku ponownego zatrudnienia, ale bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę. W efekcie pracodawca jest zobowiązany skierować pracownika na wstępne badania lekarskie nawet wówczas, gdy w ciągu kilku dni od rozwiązania poprzedniej umowy o pracę zatrudnia go ponownie na tym samym stanowisku pracy.

Podsumowując, powyższe zmiany niewątpliwie wpłyną na uelastycznienie wydawania świadectw pracy. Wprawdzie zachowany został obowiązek wydawania świadectwa pracy po zakończeniu każdej z okresowych umów o pracę na żądanie pracownika, jednak dzięki nowelizacji pracownik zyska pewność, że nawet bez ubiegania się o poszczególne świadectwa w okresie pierwszych dwóch lat zatrudnienia, otrzyma niejako „zbiorcze” świadectwo pracy obejmujące wszystkie umowy o pracę jakie podpisał z pracodawcą. Dlatego, być może, takich żądań wydania świadectwa pracy będzie mniej.

Druga cześć nowelizacji ma o wiele donioślejszy skutek dla niektórych przedsiębiorców. W sytuacji, gdy uwarunkowania rynkowe wymuszają na niektórych pracodawcach dopasowywanie poziomu zatrudnienia do napływających zleceń, zdjęcie z nich obowiązku każdorazowego kierowania pracowników na wstępne badania lekarskie w wyniku ponownego zatrudnienia po krótkotrwałej przerwie, z pewnością będzie sporym ułatwieniem.

Nowelizacja wejdzie w życie 21 marca 2011 r. Warto przy tym dodać, że opisane powyżej nowe przepisy dotyczące wydawania świadectw pracy będą miały zastosowanie do stosunków pracy nawiązanych na podstawie umowy o pracę na czas określony, umowy o pracę na okres próbny lub umowy o pracę na czas wykonywania określonej pracy, poczynając od dnia wejścia w życie nowelizacji.

Aneta Wrona-Kłoczko

aplikant radcowski

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »