| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy szybciej otrzymają NIP, osoby fizyczne nie dostaną go wcale

Firmy szybciej otrzymają NIP, osoby fizyczne nie dostaną go wcale

Od 1 lipca 2011 r. firmom NIP będzie nadawany automatycznie, a nie w drodze decyzji administracyjnej. Z kolei od 1 stycznia 2012 r. osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie będą posiadały NIP.

Takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, którym w przyszłym tygodniu ma zająć się Rada Ministrów. Rząd zajmowała się proponowanymi przepisami podczas posiedzenia, które odbyło się 29 marca, jednak w czasie prac pojawiło się kilka uwag do projektu, więc na razie nie został on przyjęty. Uwagi miały dotyczyć niektórych sformułowań i terminów zaproponowanych w ustawie.

Nowela ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników zakłada, że od 1 lipca 2011 r. firmom, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on nadawany od razu, a nie w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Ma to skrócić i uprości procedurę. Od 1 lipca 2011 r. ruszy też Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników (CRP KEP), którego działalność skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników.

Projektowane zmiany zakładają również likwidację NIP dla osób fizycznych. Ma to nastąpić od 1 stycznia 2012 r. Zgodnie z treścią ustawy osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, nie będą posiadały NIP. Do kontaktów z urzędem skarbowym wystarczy jedynie PESEL.

Zniesienie NIP dla obywateli to jedna ze zmian w ramach akcji rządu pod hasłem: 70 ZMIAN NA LEPSZE - ZAGŁOSUJ!

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK