| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Firmy szybciej otrzymają NIP, osoby fizyczne nie dostaną go wcale

Firmy szybciej otrzymają NIP, osoby fizyczne nie dostaną go wcale

Od 1 lipca 2011 r. firmom NIP będzie nadawany automatycznie, a nie w drodze decyzji administracyjnej. Z kolei od 1 stycznia 2012 r. osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie będą posiadały NIP.

Takie rozwiązania przewiduje projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, którym w przyszłym tygodniu ma zająć się Rada Ministrów. Rząd zajmowała się proponowanymi przepisami podczas posiedzenia, które odbyło się 29 marca, jednak w czasie prac pojawiło się kilka uwag do projektu, więc na razie nie został on przyjęty. Uwagi miały dotyczyć niektórych sformułowań i terminów zaproponowanych w ustawie.

Nowela ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników zakłada, że od 1 lipca 2011 r. firmom, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on nadawany od razu, a nie w drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez naczelnika urzędu skarbowego. Ma to skrócić i uprości procedurę. Od 1 lipca 2011 r. ruszy też Centralny Rejestr Podmiotów - Krajowa Ewidencja Podatników (CRP KEP), którego działalność skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników.

Projektowane zmiany zakładają również likwidację NIP dla osób fizycznych. Ma to nastąpić od 1 stycznia 2012 r. Zgodnie z treścią ustawy osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku VAT, nie będą posiadały NIP. Do kontaktów z urzędem skarbowym wystarczy jedynie PESEL.

Zniesienie NIP dla obywateli to jedna ze zmian w ramach akcji rządu pod hasłem: 70 ZMIAN NA LEPSZE - ZAGŁOSUJ!

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »