| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Usługi konserwatorskie zwolnione z VAT do końca 2011 r.

Usługi konserwatorskie zwolnione z VAT do końca 2011 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie dotyczące m.in. zwolnienia z VAT usług polegających na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich. Zwolnienie dla tych usług będzie obowiązywać do 31 grudnia 2011 r.

Od 6 kwietnia 2011 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 73, poz. 392). Zmiany mają charakter dostosowawczy związany ze zmianami w VAT, obowiązującymi od 1 kwietnia, dotyczą m.in. towarów i usług, dla których obniżono stawki podatku do 8 proc. i do 0 proc., warunków ich stosowania, a także dodatkowych zwolnienień z VAT.

Rozporządzenie wprowadza czasowe zwolnienie z VAT na usługi konserwatorskie i restauratorskie dotyczące zabytków. Zwolnienie ma zastosowanie do usług wykonywanych do końca 2011 r., ale obejmuje także usługi wykonywane już od 1 stycznia 2011 r. Oznacza to, że podatnicy, którzy od 1 stycznia 2011 r. zastosowali stawkę 23 proc., mogą obecnie skorygować rozliczenie.

Skorzystanie ze zwolnienia jest możliwe przy spełnieniu określonych warunków. Aby móc je stosować, należy spełnić następujące warunki:

- prace konserwatorskie i restauratorskie są wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje dające uprawnienia do prowadzenia tych prac. W przypadku gdy prace konserwatorskie i restauratorskie są wykonywane przez taką osobę lub podmiot zatrudniający takie osoby, ewentualnie przez wspólników będących takimi osobami, warunkiem jest, aby w pozwoleniu wydanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków została określona osoba odpowiedzialna za prowadzenie tych prac. Warunek ten będzie spełniony również w przypadku podmiotów gospodarczych wykonujących te usługi, które zatrudniają lub których wspólnikami są osoby uprawnione do wykonywania tych prac, o ile w pozwoleniu określono osobę odpowiedzialną za prowadzenie prac konserwatorskich lub restauratorskich;

- zabytek był przed rozpoczęciem i w okresie wykonywania prac objęty wpisem do rejestru zabytków lub wpisem do inwentarza muzeum, lub wchodził w skład narodowego zasobu bibliotecznego;

- na prowadzenie tych prac zostało wydane pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Rozporządzenie weszło w życie 6 kwietnia 2011 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Szlachcic

Analityk Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »