| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Usługi konserwatorskie zwolnione z VAT do końca 2011 r.

Usługi konserwatorskie zwolnione z VAT do końca 2011 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie dotyczące m.in. zwolnienia z VAT usług polegających na prowadzeniu prac konserwatorskich i restauratorskich. Zwolnienie dla tych usług będzie obowiązywać do 31 grudnia 2011 r.

Od 6 kwietnia 2011 r. obowiązuje rozporządzenie ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 73, poz. 392). Zmiany mają charakter dostosowawczy związany ze zmianami w VAT, obowiązującymi od 1 kwietnia, dotyczą m.in. towarów i usług, dla których obniżono stawki podatku do 8 proc. i do 0 proc., warunków ich stosowania, a także dodatkowych zwolnienień z VAT.

Rozporządzenie wprowadza czasowe zwolnienie z VAT na usługi konserwatorskie i restauratorskie dotyczące zabytków. Zwolnienie ma zastosowanie do usług wykonywanych do końca 2011 r., ale obejmuje także usługi wykonywane już od 1 stycznia 2011 r. Oznacza to, że podatnicy, którzy od 1 stycznia 2011 r. zastosowali stawkę 23 proc., mogą obecnie skorygować rozliczenie.

Skorzystanie ze zwolnienia jest możliwe przy spełnieniu określonych warunków. Aby móc je stosować, należy spełnić następujące warunki:

- prace konserwatorskie i restauratorskie są wykonywane przez osoby posiadające kwalifikacje dające uprawnienia do prowadzenia tych prac. W przypadku gdy prace konserwatorskie i restauratorskie są wykonywane przez taką osobę lub podmiot zatrudniający takie osoby, ewentualnie przez wspólników będących takimi osobami, warunkiem jest, aby w pozwoleniu wydanym przez wojewódzkiego konserwatora zabytków została określona osoba odpowiedzialna za prowadzenie tych prac. Warunek ten będzie spełniony również w przypadku podmiotów gospodarczych wykonujących te usługi, które zatrudniają lub których wspólnikami są osoby uprawnione do wykonywania tych prac, o ile w pozwoleniu określono osobę odpowiedzialną za prowadzenie prac konserwatorskich lub restauratorskich;

- zabytek był przed rozpoczęciem i w okresie wykonywania prac objęty wpisem do rejestru zabytków lub wpisem do inwentarza muzeum, lub wchodził w skład narodowego zasobu bibliotecznego;

- na prowadzenie tych prac zostało wydane pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Rozporządzenie weszło w życie 6 kwietnia 2011 r.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK