| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe rozporządzenie w sprawie faktur

Nowe rozporządzenie w sprawie faktur

Od 1 kwietnia 2011 r. obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie faktur. To nowe rozporządzenie powiela jednak w większości przepisów poprzednio obowiązującego rozporządzenia.

Rozporządzenie z 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 68, poz. 360)

Potrzeba wydania nowego rozporządzenia wynika przede wszystkim z konieczności dostosowania jego przepisów do zmian ustawy o podatku od towarów i usług. Zmiana w stosunku do poprzedniego rozporządzenia ma charakter terminologiczny i polega na zastąpieniu pojęcia „Wspólnota Europejska” pojęciem „Unia Europejska”.

Nowe rozporządzenie nie zawiera już specjalnych terminów dotyczących wystawiania faktur przy dostawie złomu. Wynika to z faktu, że dla tej dostawy obowiązek podatkowy nie powstaje już w szczególny sposób. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług wprowadza m.in. regulacje zmieniające system naliczania i odliczania podatku od towarów i usług w obrocie złomem i praw do emisji gazów. Zmiana ta polega na przesunięciu - w przypadku gdy sprzedawca i nabywca są podatnikami VAT - obowiązku podatkowego rozliczenia podatku ze sprzedawcy na nabywcę. W tej sytuacji to nabywca będzie wystawiał fakturę wewnętrzną. Uprawnienie to wynika z § 24 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia. Dostawa złomu jest to bowiem dostawa towarów, dla której podatnikiem jest nabywca, a sprzedaż prawa do emisji gazów to usługa, dla której podatnikiem jest nabywca.

Natomiast sprzedawca złomu lub praw do emisji gazów na podstawie § 5 ust. 15 rozporządzenia będzie wystawiał faktury, w których zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zamieści:

- adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub

- wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, stanowiącego, że podatek rozlicza nabywca, lub

- oznaczenie „odwrotne obciążenie”.

Nowe rozporządzenie zawiera również przepisy przejściowe dotyczące dokumentowania dostaw złomu. W przypadku dostaw złomu stalowego i żeliwnego, złomu metali nieżelaznych, z wyłączeniem złomu metali szlachetnych, dokonanych przed 1 kwietnia br., w stosunku do których nie powstał obowiązek podatkowy przed tym terminem, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego i nie wcześniej niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego. W przypadku takich dostaw art. 3 ustawy zmieniającej z 18 marca br. pozwala na rozliczenie VAT na dotychczasowych zasadach.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK