| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Będą nowe wzory deklaracji PIT

Będą nowe wzory deklaracji PIT

Zmiany w formularzach podatkowych PIT związane są przede wszystkim z nowelizacją ustawy o NIP. Już wiemy jak zmienią się formularze: PIT-23, PIT-14, PIT-2K, PIT-40A/11A.

Zmiany w PIT-2K

Zmiany w formularzu zawarte są w projekcie rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wzoru oświadczenia o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. PIT-2K - jest to załącznik do PIT-37 stanowiący oświadczenie o wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.

W stosunku do obecnego wzoru, proponowane są następujące zmiany:

- wyrazy „Numer Identyfikacji Podatkowej podatnika” oraz „Numer Identyfikacji Podatkowej małżonka” zostaną odpowiednio zastąpione wyrazami „Identyfikator podatkowy (NIP albo numer PESEL podatnika)” oraz „Identyfikator podatkowy (NIP albo numer PESEL) małżonka”;

- w części A „Dane identyfikacyjne i adres zamieszkania” usunięto pozycje przeznaczone na PESEL podatnika oraz PESEL małżonka, co spowodowało zmianę numeracji dalszych pozycji.

Dodatkowo w podstawie prawnej zaktualizowano dziennik promulgacyjny tekstu jednolitego ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w PIT-40A/11A

Zmiany w formularzu zawiera projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie określenia wzoru rocznego obliczenia podatku wraz z informacją o wysokości dochodów, do sporządzenia których obowiązane są organy rentowe. PIT-40A/11A jest to formularz rocznego obliczenia podatku przez organ rentowy i jednocześnie informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego. Konieczność zmiany w formularzu wynika również z nowelizacji ustawy o NIP.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jastrzębski

Adwokat, specjalista w zakresie prawa cywilnego i rodzinnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK