| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ministerstwo Finansów ustali, jaki jest VAT na montaż szaf

Ministerstwo Finansów ustali, jaki jest VAT na montaż szaf

Resort finansów w pilnym trybie przeanalizuje, czy w tym roku stawka VAT na montaż szafy, garderoby czy mebli kuchennych wynosi 23 proc., czy 8 proc. - wynika z odpowiedzi wiceministra finansów Macieja Grabowskiego na interpelację poselską.

Z najnowszych odpowiedzi izb skarbowych na pytania podatników wynika, że izby interpretują tę kwestię identycznie jak wiceminister w sierpniowej odpowiedzi. W interpretacji z 16 września 2011 r. (sygn. ILPP1/443-865/11-4/MK) Izba Skarbowa w Poznaniu poinformowała podatnika, że od 1 stycznia 2011 r. stawką 23 proc. VAT jest opodatkowany montaż: szaf na prowadnicach z drzwiami przesuwnymi, zabudowy wnęk z drzwiami przesuwnymi, mebli kuchennych, mebli łazienkowych, mebli biurowych. I nie ma znaczenia, czy są one montowane w budynkach i mieszkaniach objętych społecznym programem mieszkaniowym, czy w biurach, budynkach handlowo-usługowych albo budynkach przemysłowych.

Wcześniej w sprawie VAT na montaż szaf wypowiedziała się Izba Skarbowa w Łodzi (interpretacja indywidualna z 30 sierpnia 2011 r., sygn. IPTPP2/443-218/11-2/JS). Ona również wyjaśniła, że VAT na usługi polegające na montażu szaf wnękowych na stałe, bez możliwości przenoszenia ich w inne miejsce, wynosi 23 proc. VAT.

Ze wspomnianej odpowiedzi poznańskiej IS wynika, że niższą stawką 8 proc. VAT jest objęty montaż drzwi przejściowych przesuwnych na prowadnicach między pomieszczeniami, a i to pod warunkiem, że są one zakładane w obiektach budownictwa społecznego (w innych VAT wynosi 23 proc.)

8-proc. stawka VAT dotyczy też - jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 23 maja 2011 r. (sygn. IPPP1-443-328/11-2/EK) - usług układania podłóg, okładzin ściennych, instalacji białego montażu, drzwi wewnętrznych. Tu również jednak obowiązuje zasada, że prace te muszą być wykonywane w budynkach i mieszkaniach objętych społecznym programem mieszkaniowym.

 

OFERTA 2012

Już w sprzedaży II tom książki: NOWE PKWiU - Stawki VAT w interpretacjach organów podatkowych

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »