| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ponad 2 mln PIT-ów przez internet

Ponad 2 mln PIT-ów przez internet

Z danych resortu finansów wynika, że w tym roku za pośrednictwem internetu wpłynęło do urzędów skarbowych ponad 2 mln deklaracji podatkowych za 2011 r. To o ponad 100 proc. więcej e-rozliczeń niż w ubiegłym roku.


Według danych resortu z 1 maja z godziny 8 rano, do urzędów skarbowych wpłynęło 2,066 mln e-deklaracji podatkowych za 2011 r. Powyższa liczba obejmuje elektroniczne formularze PIT 28, 36, 36L, 37, 38, 39 oraz PIT 16, 16A i 19A, zarówno z kwalifikowanym podpisem, jak i bez niego.

Najwięcej deklaracji PIT wysłanych przez internet wpłynęło w województwie mazowieckim, śląskim i małopolskim - odpowiednio ponad 302 tys., 261 tys. i 188 tys. zeznań.

Resort poinformował, że elektroniczne PIT-y bez podpisu kwalifikowanego najchętniej przesyłają ludzie młodzi: prawie 53 proc. wszystkich rozliczających się przez internet to osoby w wieku 21-40 lat. Spory odsetek stanowiły osoby w średnim wieku i starsze - podatnicy pomiędzy 41-50. oraz 51-60. rokiem życia stanowią po ok. 17 proc. ogółu wszystkich rozliczających się przez internet, a blisko 8 proc. ogółu zeznań przesłały osoby w wieku 61-70 lat.

Rzecznik prasowy administracji podatkowej MF Wiesława Dróżdż powiedziała, że deklaracje nadal spływają. "W przypadku osób, których deklaracje podatkowe wpłynęły po północy z poniedziałku na wtorek, czyli już po terminie, ich pity zostały przyjęte, różne są bowiem przyczyny spóźniania się ze składaniem zeznań rocznych. Może to być np. jakaś przyczyna losowa bądź zdrowotna" - powiedziała.

Dodała, że każda sprawa jest traktowana indywidualnie. Osoby, które spóźniły się ze złożeniem zeznania o kilka godzin, nie muszą obawiać się kar, ponieważ nie są one nakładane automatycznie. "Jeszcze nie mieliśmy takiego przypadku, aby ukarany został ktoś, kto spóźnił się godzinę lub dwie" - stwierdziła.

Dróżdż powiedziała, że spóźnialscy, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji za 2011 r., nie mogą już korzystać z niektórych przywilejów. "Nie można wtedy rozliczyć się ze współmałżonkiem lub dzieckiem, nie można też przekazać jednego procenta na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego" - wymieniła.

Ponadto - jak podkreśliła - osoby, które spóźniły się ze złożeniem deklaracji podatkowej, muszą przedstawić uzasadnienie, dlaczego nie wywiązały się z obowiązku w terminie. "Jeśli z uzasadnienia wynika jasno, że przyczyny nie leżały w złej intencji podatnika, to nikt nie nałoży na niego kary pieniężnej. Jeśli jednak ktoś co roku spóźnia się ze złożeniem zeznania i unika obowiązku płacenia podatku, to oczywiście będą kary" - podkreśliła. Dodała, że kara wynosi od 150 zł do 30 tys. zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Witold Studziński

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK