| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Minister finansów otworzył Centrum Przetwarzania Danych

Minister finansów otworzył Centrum Przetwarzania Danych

Centrum Przetwarzania Danych to serce polskich finansów publicznych - mówił minister finansów Jacek Rostowski podczas otwarcia placówki w Radomiu. Dodał, że umożliwi ono technologiczną konsolidację rozproszonych systemów resortu finansów.


Szef resortu finansów podkreślił, że w Centrum Przetwarzania Danych (CPD) w Radomiu "zbiegać się będą strumienie najważniejszych informacji związanych z finansami państwa i podatników".

Rostowski zapewnił, że wszystkie dane przechowywane w CPD będą bezpieczne. "Dbamy o najwyższy możliwy poziom bezpieczeństwa tych danych. To ma znaczenie zarówno dla indywidualnych podatników, jak i dla całego systemu finansowego państwa" - podkreślił szef resortu finansów.

Minister powiedział też, że rozwój współczesnych technologii stał się silnym bodźcem w dążeniu resortu finansów do dostarczania coraz wyższej jakości usług opartych o innowacyjne rozwiązania. Rostowski przypomniał o niektórych projektach resortu finansów: e-deklaracjach, e-podatkach, e-rejestracji czy e-cle.

Według Rostowskiego projekt e-deklaracje cieszy się dużym i wciąż rosnącym zainteresowaniem podatników. "Jest on wciąż udoskonalany. Wynikiem jego pełnego wprowadzenia w życie będzie całkowite wyeliminowanie konieczności stosowania papierowej formy przesyłania informacji podatkowej" - powiedział Rostowski. Dodał, że w ub. roku drogą elektroniczną złożono ponad 6,6 mln zł deklaracji.

CPD w Radomiu to pierwsze w polskiej administracji publicznej tak nowoczesne centrum tego typu. Zostało ono wyposażone w wysokowydajną infrastrukturę teleinformatyczną.

Obiekt składa się z dwóch części: technicznej i biurowo-administracyjnej.

Centrum powstało w ramach projektu "Konsolidacja i centralizacja systemów celnych i podatkowych" (KiC), realizowanego w Ministerstwie Finansów od 2007 r. Projekt ten zakłada przeprowadzenie złożonego procesu konsolidacji i centralizacji systemów celnych i podatkowych.

Projekt KiC jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jego wartość oszacowano na 167 mln zł, z czego dofinansowanie z UE stanowi 85 proc., czyli blisko 142 mln zł.


Jak rozliczyć sprzedaż przez portale typu „Groupon” >>

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK