| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dostałeś bilet na Euro? Zapłacisz podatek

Dostałeś bilet na Euro? Zapłacisz podatek

W radości przeżywania wrażeń sportowych na Euro 2012 chce uczestniczyć także fiskus. Osoby, które otrzymały w prezencie bilety na mecze, muszą od takich świadczeń zapłacić podatek. Dotyczy to zarówno nagrodzonych biletami pracowników, klientów, jak i partnerów biznesowych. Podatek od biletu wartego 800 zł może wynieść nawet 256 zł.


Przychodem jest wartość takich nieodpłatnych świadczeń


Co prawda ustawa przewiduje zwolnienie dla takich nieodpłatnych świadczeń, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą, jednak zostało ustanowione istotne ograniczenie - zwolnienie można zastosować, gdy jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł (nie dotyczy to świadczeń na rzecz pracowników lub osoby pozostających ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym). Bilety na Euro są znacznie droższe co powoduje, że w praktyce zwolnienie to nie znajdzie zastosowania i podatek trzeba będzie zapłacić.

Oznacza to, że poza biletami, kontrahent otrzyma także PIT-8C (czyli informację przekazywaną także fiskusowi, w której wykazany jest m. in. przychód z tytułu otrzymanych biletów). Informacja taka może wpłynąć do kibica nawet kilka miesięcy po piłkarskich emocjach. Przedsiębiorca przekazujący bilety ma bowiem czas na przekazanie tego formularza do końca lutego następnego roku.


Podatek trzeba rozliczyć samodzielnie


W takim przypadku obdarowany biletem musi  pamiętać, żeby rozliczyć podatek samodzielnie. Firma, która przekazała bilety nie występuje bowiem w roli płatnika i nie pobiera zaliczki. Oznacza to, że gdy przyjdzie czas rocznych rozliczeń trzeba pamiętać także o otrzymanych teraz biletach i uwzględnić dane z otrzymanego PIT-8C w rocznym zeznaniu. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, którzy otrzymali bilety od swoich partnerów biznesowych, ale też nagrodzonych w ten sposób osób nieprowadzących działalności gospodarczej (np. klientów). Podatek trzeba będzie więc samodzielnie obliczyć i uregulować w terminie do 30 kwietnia następnego roku (czyli w terminie rocznych rozliczeń PIT).


Od biletu za 800 zł, fiskus może otrzymać nawet 256 zł


Jak wysokie może być obciążenie podatkowe z tytułu otrzymanego biletu na Euro 2012? To zależy od formy rozliczenia z fiskusem, wysokości przychodów i oczywiście ceny biletu. Przyjmijmy, że pracownik, który jest opodatkowany stawką 18%, otrzymuje od pracodawcy bilet wart np. 800 zł. W takim przypadku musi oddać na rzecz fiskusa 144 zł. Przy opodatkowaniu stawką 32% fiskus otrzymałby już 256 zł.

Katarzyna Rola-Stężycka, Tax Care

 

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Macuga

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK